Korupční hrůza Markvart je stále šéfem úřadu pro rozdělování dotací

- Aktuality autor: red

V čele dotačního úřadu Severozápad zatím zůstane Pavel Markvart (ODS), který je od minulého týdne ve vazbě kvůli podezření z machinací s evropskými dotacemi. Výbor ROP Severozápad, o jehož mimořádném svolání uvažoval jeho předseda Jaroslav Komínek (KSČM), se dnes nesešel. O Markvartově budoucnosti se proto rozhodne až 21. září na řádném jednání, řekl dnes Komínek.

Markvart vede úřad od začátku roku. Místo převzal po Petru Kušnierzovi, kterého tehdy vyšetřovala policie kvůli braní úplatků a letos za to byl odsouzen na 7,5 roku do vězení, byť zatím nepravomocně. Policie Markvarta zadržela 4. září, stejně jako tehdejšího náměstka hejtmanky Pavla Koudu (dříve ČSSD), a vzápětí je obvinila ze zneužití pravomocí a poškozování zájmů evropských společenství. Obviněni jsou i další čtyři lidé, mezi nimiž je i Kušnierz a další bývalý ředitel úřadu Petr Vráblík. Všem hrozí až dvanáctileté tresty vězení.

O Markvartově odvolání měl dnes hlasovat výbor regionální rady, jenže mimořádné jednání se nakonec svolat nepodařilo. "Nebyli bychom ani usnášeníschopní, část lidí už měla jiný program," řekl dnes Komínek. Postem ředitele úřadu se tak bude výbor zabývat až na svém řádném zasedání 21. září. Zda Markvart bude muset složit funkci, ještě jasné není.

"Už teď se někteří členové výboru vyjadřují, že ctí presumpci neviny. Ale my prostě potřebujeme někoho, kdo bude řídit úřad," prohlásil Komínek. Markvart kandidoval v komunálních volbách v roce 2010 jako jednička na chomutovské kandidátce ODS.

Vyšetřování Markvarta a Koudy je jedním ze série skandálů okolo rozdělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji, které se rozjely naplno vloni na jaře. Pro oba kraje se má z evropských fondů rozdělit celkem 19 miliard korun, z toho 16 miliard už zná své adresáty. Proplácení peněz je ale pozastaveno. Policejní zásahy mají v poslední době pravidelný rytmus: 1. června, 3. července, 2. srpna a zatím naposledy 4. září.

Zdroje: ČTK