Korupce ve Znojmě: Policie stíhá pět lidí včetně tajemníka radnice

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Protikorupční policie obvinila tajemníka znojemské radnice Vladimíra Krejčíře ze zneužití pravomoci úřední osoby a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky. Další čtyři lidé jsou obviněni z podplácení.

Vyplývá to z informací, které ke kauze poskytli mluvčí policie Roman Skřepek a státní zástupce Tomáš Foldyna. 

Ve čtvrtek policie provedla na znojemské radnici a v několika firmách zátah, zabavila některé dokumenty a zahájila vyšetřování. "Z pětice byli již tři obvinění propuštěni, dva zůstávají v policejní cele. O tom, zda bude podána žádost na jejich vzetí do vazby, se teprve rozhodne," uvedl státní zástupce. 

Obvinění jsou zřejmě zástupci stavebních firem

Podle zdrojů blízkých vyšetřování jsou čtyři obvinění zástupci stavebních firem, kteří měli poskytnout úplatek za získání veřejné zakázky ve Znojmě tajemníkovi radnice. Podle Foldyny jde o celkovou částku v řádu desetitisíců korun. Výši částky neupřesnil s tím, že vyšetřování je v počátcích a částka se může změnit. 

Skřepek řekl, že protikorupční policie na jeho objasňování případu dále intenzivně pracuje. Bližší podrobnosti neuvedl. 

Starostu stíhání pěti lidí překvapuje

Podle dostupných informací prověřuje policie výběrová řízení vypsaná v roce 2009 majetkovým odborem a dále odborem regionálního rozvoje. Zátah se konal kromě radnice i v některých firmách ve Znojmě. Hovoří se o pěti, mezi nimiž by měly být také společnosti VHS plus a Pozemní stavby Znojmo. Výběrová řízení by se mohla týkat nedávných stavebních úprav centra města. Zástupci stavebních firem se k vyšetřování nevyjádřili. 

Znojemského starostu Petra Nezvedu (ODS) zpráva o stíhání pěti osob překvapila. "To je samozřejmě závažná věc, ke které se bude muset vedení města nějak postavit. Po neděli zvážíme další kroky. Patrně se budeme muset podívat zpět na to, za jakých okolností se uskutečnila stará výběrová řízení," uvedl.

Tagy: policie korupce zakázky radnice Znojmo

Zdroje: ČTK