Koruna zdolala hranici 25 Kč za euro a nadále posiluje

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Česká měna po prolomení psychologické hranice 25 korun za euro dál posiluje. Kolem 10:15 si proti středě polepšila o osm haléřů na 24,90 Kč/EUR. Vůči dolaru se obchodovala na 20,30 Kč/USD, byla tak o čtyři haléře silnější. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online.

"Vývoj české měny je nadále odtržený od zbytku regionu, kde opět sledujeme stagnaci, respektive mírné oslabování. Oporu nemá ani v pohybu světových trhů - evropské akcie dopoledne ztrácejí, dluhopisové výnosy Španělska i Itálie jsou mírně na vzestupu, což o velkém apetitu po riziku nesvědčí," uvedl analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Motivací k posílení koruny podle něj mohlo být překonání psychologické hranice, případně opět slušný zájem o české dluhopisy. Také Martin Prokop z Next Finance se domnívá, že za středečním posílením koruny stála převážně vyšší poptávka po českých dluhopisech ze zahraničí. Zahraniční investoři následně musí kupovat korunu a koruna v závislosti na pár velkých nákupních příkazech skokově posílila.

Koruna je nyní atraktivní měnou

Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák uvedl, že pro korunu je jedinou podstatnou podporou silně přebytková obchodní bilance. Koruna v současnosti vůbec nereaguje na makroekonomická data a její zhodnocení lze vysvětlit čistě spekulativní poptávkou po české měně. Co přesně je na koruně momentálně tak atraktivního, však není zcela zřejmé. "Další zisky tak nelze v tomto týdnu vyloučit a to samé platí i pro následující týdny," dodal Novák.

Euro vůči dolaru kolem 10:15 oslabilo na 1,2273 USD/EUR. "Omezený potenciál ovlivnit trh budou mít data z amerického realitního trhu, hlavní pozornost se ale soustředí na index filadelfského Fedu," dodal Vlk.

Tagy: Euro měna

Zdroje: ČTK