Koruna nepatrně oslabila vůči euro, zpevnila k dolaru

- Aktuality autor: Michal Polák

Česká měna dnes nepatrně oslabila vůči euru, k dolaru naopak zpevnila. Kolem 17:00 k euru proti pondělku ztratila dva haléře na 24,92 Kč/EUR. Vůči dolaru se obchodovala na 19,22 Kč/USD, byla tak o šest haléřů silnější. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online. 

Podle Miroslava Frayera z Komerční banky dnes koruna významnější změny nezaznamenala, když se držela poblíž hranice 24,90 Kč/EUR. "Nejdražší obchod s eurem se na mezibankovním trhu uskutečnil za 24,97 Kč/EUR. Z domova jsme se žádných zpráv nedočkali," dodal. 

Frayer poznamenal, že zajímavější byl vývoj v Maďarsku. Forint vůči euru během seance ztratil zhruba půl procenta. Do jisté míry tomu mohlo pomoci zasedání maďarské centrální banky, která rozhodla o dalším snížení úrokových sazeb o 25 bazických bodů. Klíčová sazba tak nyní činí 6,50 procenta. 

Markéta Šichtařová z Next Finance připomněla, že ve čtvrtek zasedá také Česká národní banka a je velice pravděpodobné, že sníží svoji signální úrokovou sazbu. "Pravdou je, že je tento pohyb úrokových sazeb v kurzu z velké části zahrnut, ale i tak je nutné počítat s jistou reakcí koruny na toto rozhodnutí," míní Šichtařová. Na korunu tak podle ní ještě čeká oslabení. To ale bude prozatím limitováno silnou bariérou na úrovni 25 Kč/EUR. 

Euro k dolaru se kolem 17:00 obchodovalo na 1,2963 USD/EUR. "Z chování trhů je patrné, že investoři nevědí, jakou mají zaujmout pozici. Na jednu stranu si uvědomují rizika spojená s eurozónou, na druhou stranu nechtějí jít proti třetímu kolu kvantitativního uvolňování americké centrální banky (Fed)," podotkla Šichtařová. Tato nerozhodnost investorů nebude znamenat nic jiného, než že trh s eurem a dolarem bude i v dalších dnech postrádat jasný trend, dodala. 

Tagy: Koruna Euro Dolar Kurz měna

Zdroje: ČTK