Koruna k euru posílila z devítiměsíčních minim a stoupla i k USD

- Aktuality autor: Michal Polák

Česká měna dnes umazala část předchozích ztrát k euru, které ji poslaly na nejnižší úroveň za devět měsíců, a zpevnila i vůči dolaru. Podle údajů serveru Patria Online byla koruna v 17:00 proti úternímu závěru k euru silnější o čtyři haléře na 25,83 Kč/EUR a k dolaru o šest haléřů na 20,10 Kč/USD. 

Podle hlavního ekonoma Komerční banky Jana Vejmělka dosáhlo dnešní zhodnocení koruny k euru zhruba třetiny procenta. Tendence k posilování byla podle něj patrná i na maďarském forintu, který však nakonec své zisky v odpoledních hodinách vymazal, a podobně to platilo i pro polský zlotý. 

Český statistický úřad ve čtvrtek zveřejní výsledky maloobchodu za únor. Vejmělek očekává zhoršení situace na maloobchodním trhu kvůli zvýšení DPH a změně u daně z příjmu, nízkému růstu mezd a hlavně rostoucí nezaměstnanosti. 

Potvrzení slabosti domácí poptávky

"Pokud maloobchodní tržby podle našeho odhadu skutečně zklamou, bude to znamenat potvrzení slabosti domácí poptávky. Vzhledem k tomu, že centrální banka již nemá šanci svou úrokovou politikou domácí poptávku podpořit, neboť klíčová sazba ČNB je v podstatě na nule, citlivý na nepříznivá domácí data by měl zůstat kurz české měny. Z technického pohledu bude důležité sledovat boj o oblast odporu kolem 25,90 Kč/EUR," uvedl. 

Americký dolar oslabil vůči euru na 1,285 USD/EUR. Dolů jej stáhly hlavně překvapivě slabé údaje o vývoji trhu práce ve Spojených státech. Euro však podle analytiků zůstává před čtvrtečním zasedáním Evropské centrální banky (ECB) zranitelné, a to kvůli obavám ohledně ekonomiky a dluhové krize v eurozóně.

Tagy: Koruna Euro Dolar měna kurzy

Zdroje: ČTK