Kontroverzní disident Aj Wej-wej zaplavil Instagram fotkami, na nichž si drží nohu jako zbraň

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Čínský disident a kontroverzní umělec Aj Wej-Wej začal v minulém týdnu senzveřejňováním fotek na serveru Instagram, na kterých je zachycen on se svou nohou, jež drží jako zbraň. Média se od té doby předhání v interpretacích jeho záměru.

Aj Wej-Wej

Aj Wej-Wej,zdroj: Profimedia.cz

Jednou z teorií je, že tento kulturní počin má připomenout 25. výročí potlačení prodemokratických protestů v centru Pekingu. Nebo jsou fotografie svébytným komentářem ke střelbě na amerických školách či se snad jedná o podporu demonstrací v Brazílii. Výstřední výtvarník dnes podle agentury AP vysvětlil, že jde o kritiku nadužívání moci při boji proti terorismu. 

Čína byla v posledním roce svědkem několika smrtících útoků na civilisty, které vláda připsala muslimským radikálům z odlehlého západočínského Ujgurského autonomního území Sin-ťiang. Vláda v reakci na násilnosti zahájila rozsáhlé protiteroristické tažení, v jehož rámci pozatýkala v Sin-ťiangu desítky lidí. Extrémně byla posílena bezpečnostní opatření v metru v řadě čínských měst a místní policie byla vyzbrojena střelnými zbraněmi. 

"Lidé z celého světa pociťují panický strach kvůli teroristickým útokům, jako byl ten z 11. září (2001), a kvůli zbraním," uvedl Aj Wej-wej v dnešním rozhovoru. "Ve jménu protiteroristického boje je nadužívána moc," dodal. 

Umělec minulou středu na Instagramu vyvěsil snímek, na němž je zachycen pouze ve slamáku, trenýrkách a černých ponožkách. Svou pravou nohu podpírá rukama jako pušku a míří s ní před sebe. K této fotografii přibyly brzy další snímky, na nichž je v obdobné póze třeba mladík na skateboardu, muž "střílící" z okna nebo batole, jehož baculatou nožičku používá jako zbraň zřejmě dospělý muž. 

Fenomén teroru

Některé fotografie znázorňují celé násilné scény - jistý muž s plnovousem a cigaretou v ústech míří nohou na člověka, který má ruce za hlavou a jakoby čeká na popravu. Na jiné momentce je již dílo zkázy dokonáno - před střelcem zakrývajícím si obličej červeným šátkem klečí na zemi muž se zoufalým výrazem držící v náručí ženu "zasaženou kulkou". Nechybí ani žabák Kermit z filmu Mupeti. 

Aj Wej-wej dnes uvedl, že titulek "Pekingská protiteroristická série", který doprovázel jednu z původních fotografií umístěných na web přímo zmíněným výtvarníkem, je odkazem na protiteroristické kampaně, které jsou "všudypřítomným fenoménem", a to ne pouze v Číně. 

"Moc je používána ve jménu vaší ochrany. To, co (vlády) dělají, ale zasluhuje obsáhlou diskusi. A co znamená terorismus pro vás? Přináší utrpení do vašich životů? Nebo klade na každého velké břemeno?" konstatoval výtvarník. 

Výtvarník Aj Wej-wej, jehož téměř tříměsíční věznění bez udání důvodů na tajném místě v roce 2011 vyvolalo mezinárodní rozhořčení, opakovaně kritizuje čínskou vládu za porušování práv občanů. 

Renomovaný britský časopis Art Review zvolil v roce 2011 Aj Wej-weje nejvlivnější uměleckou osobností roku a jeho díla vystavovaly v minulosti nejpřednější světové galerie jako londýnská Tate Modern. Umělec je známý také jako spoluautor návrhu olympijského stadionu (Ptačího hnízda) v Pekingu. 

Tagy: kultura výtvarné umění fotografie čínský disident

Zdroje: ČTK