Kontaminované okurky se už dostaly i do ČR

- Aktuality autor: red

Do České republiky byla v minulých dnech dovezena šarže salátových okurek ze Španělska, která je zřejmě kontaminována bakterií působící nebezpečnou střevní nákazu. Řekl to mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) Michal Spáčil. Inspekce se informaci dnes dozvěděla z unijního systému rychlého varování (RASFF).

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Experti zjistili, že střevní infekci způsobuje bakterie zvaná enterohemoragická Escherichia coli. Německo už hlásí první oběti.

SZPI zatím neví, zdali se potenciálně nebezpečné okurky začaly v Česku prodávat, informaci dostala v sobotu v noci. Hned v neděli ráno však inspektoři vyrážejí na kontrolu firmy, jíž byla šarže dovezena německou firmou. Podle Spáčila šlo o dodávku bio okurek.

"Okurky byly dodány české společnosti Country Life s r.o., Nenačovice, Benešov. Podle Němců byly distribuovány také do Maďarska, Rakouska a Lucemburska," řekl Spáčil.

Zákaz vydávání do oběhu

Podle něj už inspekce vydala pokyn, aby byl pro nebezpečnou šarži produktu uložen zákaz uvádění do oběhu, a pokud se tyto okurky ještě nacházejí v obchodní síti, aby byly okamžitě staženy. "SZPI též zkompletuje seznam odběratelů, který poslouží hygienikům pro monitorování nákazové situace," dodal mluvčí.

V Německu už na střevní infekce, způsobené patrně okurkami, zemřelo devět lidí, další lidé jsou prý v ohrožení života.

Podle lékařů byla během současné epidemie nebezpečná bakterie nalezena nebo je podezření na nakažení u zhruba tisíce osob. Normálně je v Německu 900 případů infekce ročně.

Tagy: EU Německo infekce nákaza okurky

Zdroje: ČTK