Kongres ODS bez Klause, Nečas jde v silné pozici

- Aktuality autor: Danica Klein

Občanští demokraté se v sobotu sejdou v pražských Letňanech na nevolebním kongresu strany. Věnovat ho chtějí debatě o situaci ODS a přípravě na krajské a senátní volby v příštím roce.

Kongres by měl také rozhodnout o tom, zda prodlouží lídrovi strany Petru Nečasovi a jeho místopředsedům mandát do konce příštího roku. To by občanským demokratům umožnilo vybírat nové vedení až po krajských volbách, v obvyklém podzimním termínu.

Vliv Tluchořových příznivců

Jednodenní kongres hlavní vládní strany, která ovšem od sněmovních voleb bojuje s citelným propadem preferencí, se obejde bez účasti prezidenta a zakladatele ODS Václava Klause. Delegáti si vyslechnou pouze jeho zdravici. Očekávanou poklidnou atmosféru sněmu by naopak mohlo rozvířit vystoupení dalšího bývalého předsedy Mirka Topolánka.

Expremiér avizoval, že se na kongres chystá a ocenil, že dostal od Nečase oficiální pozvání. Nečas, který v minulosti čelil kritice kvůli údajné nerozhodnosti při vedení strany a vlády, míří na kongres v poměrně silné pozici. Překvapivým odvoláním ministra zemědělství Ivana Fuksy, který je blízký bývalému šéfovi poslanců ODS a Nečasovu oponentovi Petru Tluchořovi, potlačil vliv Tluchořových příznivců ve středočeské ODS. Do čela jediné krajské organizace, která se otevřeně stavěla proti jeho plánům, byl po Nečasově intervenci znovu zvolen Petr Bendl. Nečas někdejšího středočeského hejtmana zároveň vzal do vlády místo Fuksy.

Razantní postup

Tluchoř se s Nečasem rozešel po dubnové vládní krizi, během níž prosazoval tvrdý postup proti vládním Věcem veřejným a podle některých informací usiloval i o rozštěpení nejmenší vládní strany a vyšachování jejích lídrů z vlády. Právě podíl na zřejmě nejvážnějším ohrožení svého kabinetu šéf ODS Tluchořovi vyčítá.

Tluchoř patřil dříve mezi politiky blízké Topolánkovi. Také bývalý předseda ODS nabádal občanské demokraty na dubnové oslavě dvaceti let ODS k rozchodu s VV zmítanými tehdy skandálem kolem údajného uplácení poslanců Vítem Bártou. Topolánek před loňskou volbou předsedy podpořil Nečase jako svého nástupce. Otázkou ale je, jak bude nyní reagovat na Nečasův razantní postup proti vlivu Tluchoře ve straně.

Podzimní termín voleb

Nečase nicméně žádné horké chvilky na kongresu zřejmě nečekají. Před spolustraníky se může pochlubit tím, že jeho vláda je blízko schválení klíčových změn ve zdravotnictví, důchodech a sociálních dávkách. Přes několik vážných vládních krizí a téměř permanentní mediální přestřelky se navíc nyní zdá, že kabinet s pohodlnou sněmovní většinou udrží i nadále pohromadě. ODS nicméně oproti minulým létům výrazně ztratila přízeň voličů, což ve straně vyvolává nervozitu.

Předseda ODS před kongresem získal podporu drtivé většiny krajských lídrů pro prodloužení svého mandátu. Nečasovo vedení zvolili občanští demokraté v červnu 2010, dvouletý mandát mu tak měl skončit v létě příštího roku. Většina krajských lídrů se ale chce vrátit k tradičnímu podzimnímu termínu voleb vedení.

Posun při volbě Nečasova týmu vyplynul z předčasného odchodu Topolánka z čela strany. Kongres může mandát Nečase prodloužit, musí ale odhlasovat příslušnou změnu stanov. Ty by mohl upravit ještě v některých bodech týkajících se opatření proti účelovýmnáborům členů. Se širšími změnami ve stanovách, které měly například zúžit výkonnou radu a omezit vliv regionů v ní, ale Nečas v regionech narazil a kongres se jimi zabývat nebude.

Tagy: ODS kongres

Zdroje: ČTK