Konečně spravedlnost? Policie obvinila ex-šéfa dopravního podniku Dvořáka

- Aktuality autor: Michal Polák

Policie obvinila bývalého ředitele pražského dopravního podniku Martina Dvořáka. Uvedl to server Týden.cz. Dvořák je obviněn kvůli zakázce pro firmu Cross Point, která údajně prodávala jízdenky ve vestibulech metra dráž než její předchůdce. Vrchní státní zastupitelství pouze uvedlo, že jsou kvůli poškození dopravního podniku stíháni čtyři lidé. Další informace zatím nechce zveřejnit. 

"Naprosto nečekaně mi dnes přišlo obvinění. Přestože má policie k dispozici stanovisko auditorské firmy KPMG, která říká, že zakázka byla v pořádku," řekl serveru Dvořák. 

Dozorující státní zástupce Adam Borgula řekl, že v kauze dnes bylo zahájeno stíhání čtyř lidí. "Jsou stíháni pro podezření z porušení povinností při správě cizího majetku a pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Hrozí jim dvě až osm let vězení," uvedl. O koho se jedná, ale upřesnit nechtěl. "Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování zatím další informace poskytnout nemohu," řekl. 

Dopravní podnik hlavního města Prahy vypověděl smlouvu s firmou Cross Point loni na podzim. Vedení dopravního podniku se tak rozhodlo na základě trestního oznámení advokáta Václava Lásky, který pro nové vedení dopravního podniku prověřoval některé ze starších smluv. 

Firma Cross Point podle dřívějších informací České televize inkasovala od roku 2009 za poskytované služby 130 milionů korun, přičemž předtím dopravní podnik za služby platil 30 milionů korun. Podle Láskovy analýzy byl tento obchod účelově předražený. 

Podle Dvořáka ale má policie k dispozici dvě analýzy od nezávislých právníků, že to, co vytvořil advokát Láska, je nesmyslné a zakázky jsou správné a nevznikla žádná škoda. "To absolutně vyvrací ten příběh, který proti mě eskaluje pan primátor Bohuslav Svoboda a jeho spolupracovník Marek Hanč," řekl Dvořák Týdnu.cz.

Tagy: obvinění Praha korupce DPP dopravní podnik

Zdroje: ČTK