Konečně spravedlnost. Janoušek byl obviněný za ublížení na zdraví

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

AKTUALIZOVÁNO. Policie předala dnes lobbistovi Romanu Janouškovi obvinění za těžké ublížení na zdraví a ohrožení pod vlivem návykové látky. Novinářům to oznámil ředitel pražské policie Martin Vondrášek. Vlivný podnikatel srazil podle obvinění v pátek v opilosti svým vozem ženu a od nehody ujel.

"Podezřelý dodržel dohodu a ve stanovený čas, v domluvený čas převzal dnešního dne v 17:20 minut usnesení o zahájení trestního stíhání pro přečin ohrožení pod vlivem návykové látky a zločin těžké ublížení na zdraví," uvedl Vondrášek.

Podle trestního zákoníku za těžké ublížení na zdraví mohou hrozit tři roky až deset let vězení. Za ohrožení pod vlivem návykové látky může být podle kodexu půlroční až tříletý trest, peněžitý trest či zákaz činnosti, pokud člověk způsobí dopravní nehodu a někomu ublíží.

O obvinění ředitel pražské policie informoval státního zástupce z Prahy 4. Ten by měl rozhodnout o dalším postupu, a to i o zveřejňování informací o případu. Do té doby policie nebude podrobnosti sdělovat.

Vondrášek dnes v pořadu České televize řekl, že nechce uvádět podrobnosti z trestního řízení, neboť cílem policie je "důkazně silný návrh, v našem případě na podání obžaloby". "V tomto případě půjde, nebojím se to říct, o právní bitvu. A já v tuto chvíli opravdu nemůžu říkat podrobnosti z tohoto trestního řízení," řekl v pořadu ČT Vondrášek.

Zraněná žena chtěla s Janouškem situaci vyřešit

Janoušek měl v pátek svým autem nejprve narazit do vozu jedenapadesátileté vietnamské ženy. Řidička chtěla prý nehodu řešit, došla proto před lobbistovo auto. Podnikatel se ale údajně rozjel, ženu srazil a z místa nehody poté ujel. Policie ho dostihla a při dechové zkoušce mu naměřila přes dvě promile alkoholu.

Zraněná Vietnamka je v motolské nemocnici, kde na ni dohlížejí policisté. O ochranu ženy požádala v sobotu Česko-vietnamská společnost. Podle Vondráška není žena bezprostředně ohrožena, policisté ji hlídají spíše kvůli tlaku veřejnosti a médií. Policie nicméně podle mluvčí Evy Kropáčové prověřuje spolu s rodinou zraněné ženy, zda je relevantní poskytnout jí dlouhodobější ochranu.

O Janouškovi se v těchto dnech mluví kvůli odposlechům jeho telefonátů s bývalým pražským primátorem Pavlem Bémem (ODS) a magistrátním úředníkem Peterem Ďuricou. Dokazují lobbistův významný vliv na pražskou politiku. Obsahem odposlechů se již začala zabývat policie.

Tagy: nehoda alkohol policie vyšetřování janoušek

Zdroje: ČTK