Konec změnám v justici. Benešová zatrhla dva roky šlechtěný zákon

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová navrhne vládě stažení návrhu zákona o státním zastupitelství. Chce zákon předělat a předložit znovu. 

Marie Benešová

Marie Benešová,zdroj: isifa/Lidové noviny/TOMÁŠ HÁJEK

Novinářům dnes řekla, že žalobci by měli mít samostatný rozpočet, což by zaručilo jejich větší nezávislost. V návrhu jí chybí také řešení odchodů žalobců do důchodu. Nový zákon měl mimo jiné zrušit vrchní státní zastupitelství a zavést specializovaný protikorupční útvar. Vrcholní představitelé státního zastupitelství zákon nadále podporují a s jeho stažením nesouhlasí. 

"Dospěla jsem k názoru, že nejlepší způsob, jak postupovat, je vzít tento zákon zpět," uvedla ministryně po schůzce s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem a vrchními státními zástupci Lenkou Bradáčovou a Ivo Ištvanem. Benešová řekla, že zástupci justice její názor respektovali. Na tiskovou konferenci ji však po jednání podpořit nepřišli. 

Zpětvzetí zákona je jeho konec

Nejvyšší státní zástupce poté vydal prohlášení, že návrh zákona nadále považuje za dobrý a podporuje ho. Rozhodnutí Benešové však prý respektuje. Bradáčová z pozice prezidentky Unie státních zástupců uvedla, že se zpětvzetím návrhu zákona nesouhlasí. "Zákon se připravoval velmi pečlivě, více jak dva roky, jedná se o moderní normu na pevných principech," napsala v tiskovém prohlášení. 

Zpětvzetí zkritizoval i předchůdce Benešové ve funkci ministra Pavel Blažek (ODS). Podle něj je tento krok de facto "odložením zákonu do ztracena". "Zpětvzetí znamená jasné vítězství všech odpůrců trendů symbolizovaných osobami Lenky Bradáčové a Pavla Zemana, a to uvnitř i vně soustavy státního zastupitelství. Na tom nic nemění ani fakt, že to momentálně ani jeden z nich nemůže přiznat," podotkl. 

Návrh zákona již v červnu podpořila v prvním čtení Sněmovna, poslanci ale měli k normě výhrady a ohlásili, že budou chtít normu upravit. "Než za každou cenu, třeba pomocí pozměňovacích návrhů, protlačit Poslaneckou sněmovnou nedokonalou normu, raději zákon předěláme a předložíme znovu," sdělila ministryně. Podle ní je zákon nedodělkem z mnoha úhlů pohledu. 

Benešová tvrdí, že na nové podobě zákona bude spolupracovat s odborníky i politiky, nezveřejnila ale žádný termín, do kdy by měl být návrh hotov. Uvedla jen to, že poradu s experty svolá po prázdninách. Je tedy otázkou, zda návrh ve svém funkčním období vůbec stihne předložit vládě. 

 

Konec změnám k lepšímu v justici

Vedle absence samostatného rozpočtu soustavy státních zastupitelství ministryně upozornila také na nedořešené podmínky odchodů žalobců do důchodu. Důstojné výsluhy by podle ní umožnily omladit strukturu státního zastupitelství například na Vrchním státním zastupitelství v Praze. 

Benešové se nezamlouvá ani navrhované zrušení vrchních státních zastupitelství v Praze a Olomouci. "Zrušení vrchních státních zastupitelství není v tuto chvíli kopírováno stejným postupem v soustavě soudů, a v důsledku by tedy momentálně bylo jakýmsi mezikrokem na cestě k reformě soustavy jako celku, který by ale zřejmě dlouho zůstal krokem nesystémově osamoceným," vysvětlila svůj postoj. 

Diskutovat by se podle ní ještě mělo i o délce funkčního období nejvyššího státního zástupce. Návrh počítal s tím, že nejvyšší státní zástupce bude jmenován prezidentem na deset let bez možnosti znovujmenování. Na dotaz, zda větší nezávislost nejvyššího žalobce na vládě zatím neupraví alespoň novelou stávajícího zákona, ministryně odpověděla, že je to zbytečné, protože ona ani vláda se stávajícího nejvyššího státního zástupce Zemana odvolat nechystá. 

Benešová na návrhu zákona dříve kritizovala i plánovaný Úřad pro potírání korupce, který měl vzniknout při Nejvyšším státním zastupitelství. Dnes ale řekla, že Bradáčová ji pro vznik protikorupčního útvaru "spíše přesvědčila". 

Tagy: Justice státní zastupitelství návrh zákona

Zdroje: ČTK