Konec zimy provázejí střevní virózy, vyskytují se po celé ČR

- Aktuality autor: red

Chladné počasí končící zimy provázejí střevní virózy. Vyskytují se lokálně po celé České republice. Řekla to Zdeňka Jágrová z pražské hygienické stanice.

Výskyt střevních infekcí virového původu je podle ní typický pro období na konci zimy, kdy se lidé pořád často sdružují ve vnitřních prostorách. Viróza se projevuje průjmem či zvracením, většinou do 24 až 48 hodin odezní. 

Kvůli střevním infekcím mají spoustu práce například pražští lékaři, informovala úterní Mladá fronta Dnes. Různé hromadné výskyty střevních viróz se ale nyní objevují v kolektivech v celé republice. Podle Jágrové je situace podobná v celé Evropě. Není to nic, v čem by byla Praha výjimečná, dodala. 

Výskyt střevních viróz je lokální, řekl pražský dětský lékař Milan Kudyn. Ve své ordinaci se s nimi ve větší míře nyní nesetkal, ale ví prý o potížích některých dětí od kolegyně z pražského Proseku. 

Infekci způsobují viry, kterým chladné období vyhovuje. Způsobují běžná střevní onemocnění. Přenáší se částečně kontaktem, ale i vzdušnou cestou. Onemocnění zavlečou do rodiny nejčastěji děti, ale onemocní i dospělí. Mnohokrát ani k lékaři nejdou, léčí se doma. Když se do kolektivu zavleče jedno onemocnění, pak onemocní třeba polovina lidí, řekla hygienička. Celková nemocnost se podle ní neeviduje. 

"Velice rychle to odezní. Je to bez teploty, maximálně s lehce zvýšenou teplotou," uvedla Jágrová. Onemocnění je virového původu, žádná antibiotika nemají smysl. Léčí se jen příznaky, pacient by měl hodně pít. Pokud dítě zvrací, je třeba podávat tekutinu po lžičkách.

Tagy: Česko hygiena

Zdroje: ČTK