Konec výmluv na "osobu blízkou". Za auto bude zodpovídat majitel

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Sněmovna dnes schválila novelu silničního zákona, která stanoví odpovědnost provozovatele, tedy majitele za vozidlo. Omezí poukazy řidičů na osobu blízkou při spáchání některých přestupků.

Předloha zvyšuje až na výjimky věk pro řízení silných motocyklů na 24 let. Zamezí také tomu, aby občané v Evropské unii měli více řidičských průkazů. Novela míří do Senátu. 

Provozovatel automobilu bude muset zajistit, aby řidič, který automobil používá, dodržoval předpisy. Pokud tak neučiní, spáchá správní delikt, za který by mohl dostat až desetitisícovou pokutu. Její výše má být závislá na druhu přestupku, který řidič vozem spáchal. Sankce pro provozovatele bude bez trestních bodů. 

Okradení majitelé se bát nemusejí

Přestupek řidiče, na který se bude odpovědnost vztahovat, bude muset zjistit automatický radar, nebo když půjde o přestupek nepovoleného zastavení. Úřady provozovatele podle předlohy potrestají v případě, že se jim nepodaří řidiče zjistit. Majitel by však za přestupek nebyl zodpovědný v případě, že prokáže, že mu bylo auto před spácháním přestupku ukradeno, nebo jej převádí na někoho jiného.

Z nově navrhovaného pravidla řízení silných motocyklů od 24 let novela vyjímá motoristy, kteří už mají dvouletou zkušenost s řízením slabších strojů. Tito řidiči by mohli řídit silný stroj od 20 let. Změna by se měla týkat motocyklů s výkonem nad 35 kilowattů. U motocyklů do 35 kilowattů se věková hranice pro získání oprávnění posune ze 17 na 18 let. 

České úřady budou také podle novely od příštího roku kontrolovat, jestli žadatel o řidičský průkaz už nějaký nemá, nebo zda mu řidičské oprávnění neodejmuly úřady jiného členského státu EU. Úprava má zamezit takzvané "řidičákové turistice".

Tagy: poslanci majitel auto

Zdroje: ČTK