Konec příměří na Ukrajině zintenzivnil nejen boje, ale i diplomatická jednání

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Pondělní ukončení příměří na Ukrajině zintenzivnělo boje na východu země. Nejen přímí účastníci, ale i diplomatické složky se daly více do pohybu. V Berlíně proto dnes promluví šéf NATO Anders Fogh Rasmussen s kancléřkou Angelou Merkelovou a s šéfem německé diplomacie Frankem-Walterem Steinmeierem. Rovněž v německé metropoli se pak sejdou ministři zahraničí Německa, Francie, Ruska a Ukrajiny.

Angela Merkelová

Angela Merkelová,zdroj: Isifa.com

Zatímco na východě Ukrajiny pokračuje ofenziva vládních sil proti proruským separatistům, v Evropě zintenzivňují diplomatická jednání, jejichž cílem je nalézt východisko z krize. Ve hře jsou mimo jiné další sankce Evropské unie proti Rusku, které Západ obviňuje z podpory separatistů. 

Podle německého deníku Süddeutsche Zeitung mají ministři zahraničí na berlínské schůzce, která se koná z iniciativy Steinmeiera, hovořit především o možnostech opětovného vyhlášení příměří na východě Ukrajiny. 

Ruský prezident Vladimir Putin dnes zavítá na návštěvu Běloruska, které sousedí s Ruskem i Ukrajinou. Postsovětské Bělorusko oslaví 70. výročí svého osvobození Rudou armádou od nacistů. 

Tagy: Rusko Berlín diplomacie ukrajinská krize porušení příměří východní Ukrajina

Zdroje: ČTK