Konec pražské koalice. TOP 09 vypověděla smlouvu

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 20. 5. 2013 21:40) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Vedení pražské TOP 09 na večerním jednání podle očekávání vypovědělo koaliční smlouvu s ODS. Stalo se tak po dlouhodobých neshodách v koalici. Na dotaz to řekl náměstek primátora Tomáš Hudeček (TOP 09). Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) v reakci na to uvedl, že zatím nedostal od TOP 09 žádnou oficiální informaci. Pokud se tak ale skutečně stalo, je to "prachsprostý boj o moc", řekl. 

Budova magistrátu

Budova magistrátu,zdroj: Profimedia.cz

O možném vypovězení koaliční smlouvy mluví TOP 09 už několik týdnů. Pražská koalice ODS a TOP 09 se totiž dlouhou dobu potýká s vážnými problémy. Radní nejsou schopni najít shodu na klíčových otázkách, třeba ohledně financování dopravního podniku nebo tunelového komplexu Blanka. Vedou kvůli tomu smírčí řízení. "Právě proto, že víme v jak vážné situaci Praha je, jsme byli nuceni přistoupit k tomuto kroku," sdělil v návaznosti na rozhodnutí Hudeček. 

Svoboda řekl, že není možné, aby jednání "probíhala pod jednostranným diktátem". Očekával prý, že diskuse bude vedena mezi oběma zúčastněnými stranami. "Ale záře primátorského řetězu některé z členů TOP 09 natolik oslnila, že jedná v rozporu se všemi pravidly politiky," doplnil. Primátor dlouhodobě tvrdí, že koalice normálně fungovala. 

Pro TOP 09, která zvítězila v komunálních volbách, se nyní otevírá prostor pro další vyjednávání. Jednou z možností je uzavření nové koaliční smlouvy s ODS. TOP 09 ale avizovala, že bude žádat přerozdělení kompetencí v radě, především co se týká dopravy, financí a majetku, které nyní řídí radní za ODS. Variantou je i menšinová vláda s podporou části ODS nebo ČSSD, velká koalice se sociálními demokraty nebo "duhová" koalice s přeběhlíky. 

Naposledy o možném konci koaliční smlouvy mluvil Hudeček v neděli v České televizi. Vedení ODS v čele s primátorem Svobodou dnes v poledne na výroky Hudečka reagovalo výzvou ke společnému jednání s TOP 09 na úterý ráno. Zda se obě strany sejdou, není nyní zřejmé. 

Sociální demokraté v minulosti několikrát zopakovali, že jsou ochotni s TOP 09 jednat. Na dotaz to dnes znovu potvrdil předseda klubu zastupitelů za ČSSD Miroslav Poche. "Usnesení zastupitelského klubu je takové, že mi dal mandát mluvit o všech možných variantách řešení situace na magistrátu," řekl. Mandát prý Poche dostal pouze pro jednání s TOP 09, nikoliv s ODS. "Nicméně my nic nenabízíme, ale čekáme, zda nás osloví," uvedl Poche.

Tagy: koalice ODS Praha TOP 09

Zdroje: ČTK