Konec pálení zabaveného oblečení. Vězni odpářou loga, oděvy dostanou potřební

- Aktuality autor: Petr Kubec

Pardubická věznice rozběhla úsporný projekt - vězni odpářou ze zabaveného oblečení padělaná loga a oděvy následně poputují k sociálně potřebným. Doposud se oblečení a obuv s padělanou značkou pálily. Pokud projekt uspěje, rozšíří se i do dalších věznic, sdělil mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Robert Hurt.

Ilustrační foto

Ilustrační foto,zdroj: Profimedia.cz

První oblečení s falešnými ochrannými známkami dnes zástupcům Věznice Pardubice předal náměstek ministra financí Ondřej Závodský, který je pověřený řízením ÚZSVM. "Padělané oblečení konečně nepřichází nazmar a poslouží po patřičných úpravách těm, kteří ho nejvíce potřebují. Navíc můžeme tímto způsobem využít i dostupný pracovní potenciál vězňů," řekl Závodský.

Dohoda mezi ÚZSVM a Vězeňskou službou, která dá vězňům práci a dostane zabavené oblečení k sociálně slabým, byla uzavřena na začátku letošního září. Dosud se zabraný a propadlý textil s padělanými logy likvidoval ve spalovnách odpadů. "Současně to přispěje k posílení pracovních a sociálních návyků odsouzených i ke zvýšení zaměstnanosti vězněných osob ve výkonu trestu odnětí svobody," uvedl ředitel pardubické věznice Josef Pšenička. Vězni také podle něj budou mít po propuštění větší šanci získat práci.

Zaměstnanost vězňů v Česku se v posledních letech pohybuje kolem 60 procent. Ze zabaveného padělaného zboží tvoří oblečení a obuv největší část. Celkem včetně léků nebo hodinek loni čeští celníci zabavili padělky za 1,55 miliardy korun.

Tagy: vězení Česko práce padělky socialni vězni správa odevy módní značka oblečení ČR

Zdroje: ČTK