Konec opilých poslanců? ANO chce zakázat prodej alkoholu ve Sněmovně

VIDEO - Aktuality autor: Jakub Konečný

Klub ANO chce omezit vystoupení poslanců na plénu na dvakrát deset minut k jednomu bodu. Usiluje také o zákaz prodeje alkoholu ve Sněmovně. Po jednání klubu to řekla místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová (ANO). Není jasné, jestli poslanci získají pro své návrhy podporu. Někteří poslanci tvrdí, že zkrácením vystoupení na plénu chce ANO omezit opozici. ANO to odmítá.

Poslanecká sněmovna

Poslanecká sněmovna,zdroj: Profimedia.cz

ANO by rádo prosadilo změnu jednacího řádu, která by řečnickou dobu omezila. "Zachováme přednostní právo i faktickou poznámku, kterou ale zpřesníme, aby nebyla zneužívána," řekla novinářům Jermanová. Na jednání grémia Sněmovny chce hnutí navrhnout také zkrácení přestávek na jednání klubu ze dvou hodin na jednu. "Propřestávkovat celý den není normální," uvedl předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

ANO ale zatím nemá pro své návrhy vyjednanou podporu. Jermanová uvedla, že je dosavadním přístupem některých kolegů zklamaná.

V současnosti mohou poslanci mluvit na plánu bez omezení. Právo vystoupit přednostně má předseda dolní komory, šéfové klubů, stran a ministři. Každý klub si může podle dohody, která platí z minulosti, vzít pauzu na své jednání maximálně dvě hodiny za den.

Poslanci hnutí Andreje Babiše by rádi ve Sněmovně také zakázali prodej alkoholu. Jermanová to zdůvodňuje tím, že ve většině zaměstnání konzumace alkoholu není dovolena.

Tagy: poslanecká sněmovna alkoholismus hnutí Ano

Zdroje: ČTK