Konec kmotrů? Pražská ODS navrhla vyloučení Floriána a Hrdličky ze strany

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 9. 8. 2013 16:53) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Pražská ODS navrhla výkonné radě vyloučení poslance Jana Floriána a lobbisty Tomáše Hrdličky ze strany. Zároveň vyzvala ODS z Prahy 13, aby pozastavila členství, nebo vyloučila ze strany Janu Nagyovou, bývalou vrchní ředitelku kabinetu Petra Nečase, kterou stíhá policie. S rozhodnutím regionální rady novináře seznámila poslankyně a starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS). O vyloučení Floriána a Hrdličky ještě dnes bude rozhodovat výkonná rada ODS. 

Jan Florián

Jan Florián,zdroj: isifa/Lidové noviny/ONDREJ NEMEC

"Je to průlomové rozhodnutí rady, protože to je rozhodnutí, které nehledá žádný kompromis," řekl po jednání předseda pražské ODS Bohuslav Svoboda.

Florián se vzdal členství v ODS již ve čtvrtek. Svoboda přesto přednesl návrh na jeho vyloučení, aby strana dala jasně najevo, že podobné lidi ve svých řadách nechce.

Florián společně s Tomášem Úlehlou ve středu nehlasovali proti vládě Jiřího Rusnoka, a porušili tak dohodu bývalé koalice. Klub je ještě večer vyloučil ze svých řad a spolustraníci nešetřili tvrdými obviněními, například ze zrady. Druhý z rebelů, Úlehla, stranu opustit nechce. Vyloučení by prý považoval za křivdu a usiloval by o znovupřijetí. Zlínská ODS ale dnes výkonné radě navrhla, aby Úlehlu ze strany vyloučila.

Svoboda navrhl také vyloučení Hrdličky, který měl údajně stát za změnou názorů Floriána a Úlehly. Již před začátkem jednání novinářům řekl, že si je vědom, že prosazení tohoto názoru bude "nesmírně těžké". Nakonec se při hlasování zdrželi pouze dva členové regionální rady, ostatní byli pro vyloučení.

Svoboda byl s Hrdličkou, který bývá označován za šedou eminenci pražské politiky, a dalšími členy ODS z Prahy 10 dlouhodobě ve sporu. Hrdlička měl přitom Svobodu přemluvit, aby pražské ODS pomohl v minulých komunálních volbách. Policie Hrdličku před časem vyšetřovala kvůli napojení na údajnou zločineckou skupinu pražských lobbistů.
O pozastavení členství nebo o vyloučení Nagyové by měli rozhodovat občanští demokraté v Praze 13, kde je Nagyová členkou. Pokud tak neučiní do dalšího zasedání, regionální rada navrhne její vyloučení výkonné radě, řekla novinářům Černochová.

Hrdlička, Florián ani další zástupci ODS z Prahy 10, odkud oba jsou, na dnešní zasedání nepřišli. Černochová novinářům řekla, že očekávala, že Hrdlička své chování z posledních týdnů a měsíců kolegům na regionální radě vysvětlí. "Bohužel tak neučinil a zbaběle se před svými kolegy schoval a to je pro mě věc, která je absolutně nepřijatelná," poznamenala.

Tagy: kmotři krize v ODS

Zdroje: ČTK