Konec frontám. O dotaci na zateplení půjde nově žádat průběžně

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 21. 10. 2015 14:22) - Aktuality autor: roj

O dotace na zateplení a úspory v rodinných domech půjde od čtvrtka žádat průběžně. Lidé tak nebudou muset stát fronty, aby měli jistotu, že se na ně dostane. Letos je k dispozici 520 milionů korun, příští rok nabídne program Nová zelená úsporám 2,8 miliardy korun. Omezena ale bude podpora na výměnu kotlů, protože paralelně je možné využít i kotlíkové dotace. 

O dotace na zateplení bude nově možné žádat průběžně (ilustrační snímek)

O dotace na zateplení bude nově možné žádat průběžně (ilustrační snímek),zdroj: ThinkStock

Změny v programu přivítaly organizace zabývající se energetickými úsporami. Zvlášť ocenily nabídku podpory fotovoltaiky pro domácnosti, výsledný efekt podle nich ale bude záviset na ministerstvu průmyslu a obchodu a Energetickém regulačním úřadu, které nyní připravují technické vyhlášky pro instalace.

Novinkou programu Nová zelená úsporám je dlouhodobá, kontinuální forma výzvy, která potrvá až do konce programu, tedy do roku 2021. "Naším cílem je, aby lidé mohli z Nové zelené úsporám pohodlně a průběžně čerpat dotace na renovace, které jim v budoucnu ušetří desítky tisíc korun," řekl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Na malé fotovoltaické systémy pro přípravu teplé vody a výrobu elektřiny k přímé spotřebě bude možné získat až sto tisíc korun.

"Je to skvělá zpráva pro domácnosti, které si chtějí vyrábět vlastní, čistou elektřinu. Jenže naději na levnější, čistou elektřinu a větší soběstačnost může úplně zhatit balík vyhlášek, které v současné době chystá ministr Jan Mládek spolu s velkými energetickými firmami a Energetickým regulačním úřadem.

Místo domácností by tak vydělaly ČEZ a další velké energetické firmy," uvedl energetický expert Hnutí Duha Martin Mikeska. Brabec řekl, že o přípravě vyhlášek jeho ministerstvo ví. "Jsme přesvědčeni, že ten problém nebude, protože MPO má ambici, aby podpořilo alternativní zdroje," uvedl. Zúřadování dotace podle něj nebude bránit připojení.

Aktuální výzva je určena také majitelům rodinných domů a novostaveb, kteří chtějí získat dotaci na výměnu oken, dveří, zateplení domu, výměnu elektrického zdroje tepla za tepelné čerpadlo či solární systémy. Podporována je i výstavba domů s velmi nízkou energetickou náročností. Stejně jako v minulých výzvách platí, že výše dotace se odvíjí od dosažených energetických úspor a ve výsledku může uhradit až polovinu celkových výdajů.

Žádost půjde podat po internetu

Protože nově lze žádat o podporu na výměnu kotlů v takzvaných kotlíkových dotacích, bude tato možnost v Zelené úsporám omezena. Zůstává zachována podpora výměny elektrických zdrojů za účinná tepelná čerpadla, instalace termických a nově i fotovoltaických solárních systémů a instalace systémů nuceného větrání se zpětným získáváním tepla. Obě dotace bude možné také kombinovat. Nově budou moci získat příspěvek i obyvatelé obcí, kde funguje například spalovna biomasy, pokud se připojí k centrálnímu rozvodu tepla.

Stejně jako v minulých výzvách Nové zelené úsporám je možné zažádat o dotaci před realizací podporovaných opatření, v jejich průběhu nebo i po dokončení. Dobře připravené žádosti Státní fond životního prostředí proplatí do devíti týdnů od jejich podání. U žádostí, kde žadatelé budou stavět až po jejich schválení, garantuje úřad proplacení do šesti týdnů od doložení realizace.

Žádosti bude Státní fond životního prostředí přijímat od čtvrtečních 10:00. Žádost lze poslat po internetu vyplněním elektronického formuláře z webu Nové zelené úsporám. Žadatelům, kteří nemají přístup k internetu, mohou s podáním elektronické žádosti pomoci pracovníci na krajských pobočkách fondu. Do pěti dnů pak žadatel musí dodat požadované dokumenty na příslušné krajské pracoviště fondu.

Tagy: Česko domácí vládní dotace zateplování domů

Zdroje: ČTK