Konec 2. důchodového pilíře nebude mít vliv na rozpočet

- Aktuality autor: Danica Klein

Uzavření druhého pilíře důchodového systému nebude mít vzhledem k nízkému počtu účastníků na české veřejné finance žádný významnější vliv. Sdělila to dnes mezinárodní ratingová agentura Moody´s Investors Service.

České peníze (ilustrační foto)

České peníze (ilustrační foto),zdroj: Profimedia.cz

Plán ukončení možnosti spořit na důchod v takzvaném druhém pilíři od ledna 2016 oznámila 30. ledna nová ministryně práce Michaela Marksová Tominová. Podle ní navrhne tým, v němž by měli být koaliční i opoziční politici, demografové a ekonomové, novou důchodovou reformu.

Druhý pilíř zavedla od počátku loňského roku předešlá vláda Petra Nečase a spoření v něm na konci loňského roku mělo 84.000 lidí. Vláda přitom původně počítala, že do druhého pilíře vstoupí nejméně půl milionu lidí.

Podle Moody´s lze nízkou účast vysvětlit řadou faktorů, obecně nepříznivým vývojem ekonomiky a politického klimatu v zemi. Vzhledem k poklesu reálných mezd bylo významnou překážkou vstupu pro většinu zaměstnanců dvouprocentní snížení disponibilního příjmu, které plynulo ze zvýšení celkového důchodového příspěvku. Během doby navíc výrazně rostla hrozba předčasných voleb a vítězství ČSSD, která slibovala, že druhý pilíř zruší, uvádí agentura.

Tagy: důchod rozpočet druhý pilíř

Zdroje: ČTK