Končí záporná daň z příjmu? Ministerstvo to popírá

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ministerstvo financí už v novém zákoně o dani z příjmu údajně nepočítá s daňovým bonusem, který dostává zhruba 338 tisíc rodičů s nízkými příjmy. Napsala to čtvrteční Mladá fronta Dnes (MfD), podle níž je důvodem rušení bonusu jeho zneužívání. Ministerstvo to ale popřelo.

Ačkoli ministr financí Miroslav Kalousek podle mluvčího úřadu Ondřeje Jakoba zcela jasně sdělil autorce článku, že daňové bonusy budou v novém zákoně ponechány, přesto se v článku objevilo naprosto opačné a nepravdivé tvrzení. "Podrobnosti k novému zákonu o daních z příjmů, který tvoří jeden ze tří pilířů daňové reformy, budou zveřejněny na přelomu února a března," dodal Jakob. 

Podle deníku ministr Kalousek slibuje, že podporu nízkopříjmovým rodinám s dětmi v rámci zákona o dani z příjmu nesníží. Jak to udělá, nechce prozradit, uvádí deník. 

ČSSD: TOP 09 se chová perverzně, porušuje předvolební sliby

"Podpora rodin s dětmi se v navrhovaném zákoně o dani z příjmu nesníží," řekl deníku Kalousek. Podle něj je to vázáno na jinou konstrukci daně z příjmu. "Jak to bude, to si musíte počkat na nový zákon," dodal ministr. 

Se zrušením daňového bonusu nesouhlasí sociální demokracie. Plánovaná změna je podle úřadujícího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky přímým porušením předvolebních slibů TOP 09.

"Vládní koalice se v této věci chová perverzně, když zvyšuje daně sociálně nejslabším a nejbohatším nechává stávající daňové úlevy bez jakéhokoli zásahu," sdělil Sobotka. ČSSD se podle něj bude snažit zrušení tohoto daňového zvýhodnění zabránit. 

Bonus pro nízkopříjmové

Pro uvedenou skupinu rodičů s nižšími příjmy zatím platilo, že neplatili daň z příjmu, ale naopak jim stát vyplácel takzvaný bonus. Na něj dnes mají nárok lidé, u kterých je daň z příjmu tak nízká, že pokud se od ní odečtou slevy na děti, vyjde záporné číslo.

Například zaměstnanec s příjmem 15 tisíc korun hrubého měsíčně by měl za rok odvést daň z příjmu ve výši 11 tisíc korun, píše list. Ale pokud od od této daně odečte slevy na své dvě děti, vyjde mu minus 11 tisíc ročně. A ty pak od státu dostane. 

Údajný problém s cizinci, kteří prý hlavně bonusy zneužívali, spočívá podle deníku v tom, že u nich v některých případech nelze zjistit, zda děti, na které slevy na dítě uplatňují, jsou skutečně jejich.

Tagy: omyl finance dan

Zdroje: ČTK