Komunisté včetně poslankyně uctili Gottwalda, akci provázel tvrdý nesouhlas

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 25. 2. 2013 17:30) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Hádky, hlasité projevy nesouhlasu i strkanice mezi komunisty a jejich odpůrci provázely dnes na Olšanských hřbitovech v Praze uctění památky komunistického prezidenta Klementa Gottwalda. Akci organizovali tradičně u příležitosti komunistického převratu v roce 1948 pražští komunisté a členové svazu mladých komunistů. Asistovala i policie, žádný fyzický konflikt ale nezaznamenala. 

Klement Gottwald. Symboly totalitního režimu.

Klement Gottwald. Symboly totalitního režimu.,zdroj: Mediafax

Uctít Gottwalda dorazilo několik desítek komunistů, jejich počet policisté odhadli na 60 až 80. Jejich odpůrců bylo mnohem méně. Tito lidé přinesli například nápis "Vítejte u hrobu masového vraha" a drželi portréty popraveného generála Heliodora Píky, národně-socialistické političky Milady Horákové a faráře Josefa Toufara. "To je Toufar, kterého jste umučili," říkal komunistům jeden z odpůrců. 

"Co to tam dáváte?" rozčílil se starší muž, když odpůrci komunistů položili svůj nápis o masovém vrahovi na vedlejší hrob. Neúspěšně se jim pokusil transparent odebrat. "Bouchne to s váma a není tady nikdo, kdo by vám dal první pomoc," uklidňoval ho jiný přítomný. 

Mladí komunisté nesli prapory se srpem a kladivem i s portrétem Vladimíra Iljiče Lenina. Na závěr si přítomní Gottwaldovi příznivci zazpívali Internacionálu. Jejich zpěv rušil jeden z odpůrců tím, že mlátil lžící do hrnce. 

U hrobu vystoupila stejně jako v minulých letech pražská poslankyně KSČM Marta Semelová, která vychvalovala období socialismu. "Únor 1948 byl historickým mezníkem, který otevřel cestu k lepšímu životu," uvedla a zkritizovala naopak současný režim. Prohlásila také, že současná média plivou na toto výročí a rozviřují nenávist a fanatismus, který má zakrýt všechny současné zlořády. 

Policisty zavolali podle jednoho z nich pořadatelé, protože prý byl narušen jejich projev. Podle policistů k žádném fyzickému konfliktu ale nedošlo. Jeden z odpůrců komunistů v reakci na zpěv Internacionály přítomné policisty přesvědčoval, že podle hřbitovního řádu se prý na hřbitově nesmí ani zpívat. 

Únorový převrat v roce 1948, komunisty nazývaný Vítězný únor, bylo převzetí moci komunistickou stranou po zřejmě komunisty vyprovokované vládní krizi. Prezident Edvard Beneš přijal 25. února 1948 demisi 12 nekomunistických členů vlády a zároveň jmenoval ministry podle přání komunistického premiéra Gottwalda. Československo se prakticky dostalo do područí Sovětského svazu. Tato etapa skončila až na podzim 1989.

Tagy: komunismus totalita komunisté KSČM KSČ komunistická totalita neostalinismus

Zdroje: ČTK