Komunisté obvinili ze zdržování jednání sněmovny i vládu

- Aktuality autor: red

KSČM viní ze zdržování sněmovního jednání i některé členy vlády. Pravice blokuje podle komunistů schůzi, ačkoliv jeden jednací den stojí tři miliony korun.

Levice je připravena iniciovat další mimořádná zasedání dolní komory ještě tento měsíc nebo začátkem března, řekli předseda KSČM Vojtěch Filip a šéf jejich sněmovní frakce Pavel Kováčik. Premiér Jan Fischer se za ministry postavil a jakékoli jejich zapojení do obstrukcí vyloučil. 

"Pravice se rozhodla, a v některých chvílích je evidentní, že je to i ve spolupráci s některými členy vlády, za každou cenu zabránit, aby se cokoli na této schůzi přijalo," uvedl Kováčik. Filip jmenoval ministryni zdravotnictví Danu Juráskovou, nominovanou ODS. 

Když se mělo ve středu hlasovat o návrhu KSČM na proplácení prvních tří dnů nemoci a vrácení mateřské na loňskou úroveň, vystoupila, čímž znovu otevřela obecnou rozpravu, uvedl předseda komunistů. Do debaty se přihlásil místopředseda ODS Petr Nečas a jeho projev byl tak dlouhý, že na hlasování už nedošlo, dodal. 

Vystoupení Juráskové nemělo obstrukční charakter, zdůraznil Fischer při sněmovních interpelacích. K předloze se vyjádřil i ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka, oba v souladu s jednacím řádem s cílem poukázat na dopady návrhu, podotkl premiér. "Nebylo to obstrukční jednání, nebylo úmyslem ze strany vlády dělat potíže, vláda nemá důvod zapojovat se do obstrukčních praktik a nebude nikomu v takových praktikách napomáhat," řekl Fischer. Pokládá za absurdní, že by se do obstrukcí zapojil Šimerka nominovaný ČSSD. 

Mimořádná sněmovní schůze bude v úterý, žádost podepsali vedle poslanců ČSSD i komunisté. Kováčik připomněl, že některé typy obstrukcí takové schůze vylučují, třeba dlouhé debaty o jejich programu. Z komunistických návrhů by měli poslanci projednat zrušení stropů pro platby zdravotního a sociálního pojištění, zrušení poplatků ze zdravotnictví a proplácení prvních tří dnů nemoci. 

Filip kvůli situaci ve sněmovně napsal dopis premiéru Janu Fischerovi. Chce mu předložit postupy, aby nebyla blokována legislativní a kontrolní práce sněmovny. ODS svůj postup, ke kterému se připojila také TOP 09 a naopak jej odmítli lidovci, hájí tím, že je odpovědná a chce bránit návrhům zvyšujícím rozpočtový schodek.

Tagy: sněmovna Vláda obstrukce KSČM

Zdroje: ČTK