Komunikace v koalici vázne, budou ji řešit lídři stran

- Aktuality autor: red

Vzájemná komunikace v koalici, funkce státního tajemníka pro EU a volba ombudsmana budou patřit mezi témata jednání, ke kterému se ve středu odpoledne sejdou lídři vládních stran - ODS, TOP 09 a Věcí veřejných.

Řekli to v úterý vicepremiér a předseda VV Radek John a šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík. 

"My tam rozhodně jdeme s bodem komunikace, která má být uvnitř vlády, a nikoli přes média," uvedl John. Dodal, že se na takovém postupu zástupci koaličních stran dohodli už na počátku vytváření vlády. Slovní přestřelky se v posledních týdnech objevily hlavně mezi zástupci ODS a TOP 09.

Naposledy se přeli o podobu zákoníku práce nebo o funkci státního tajemníka pro EU, o jejíž vznik usiluje premiér a předseda ODS Petr Nečas. TOP 09 ale nesouhlasí s tím, aby měl tento úředník na starosti koordinaci evropské politiky. 

Podle Johna se také o tom bude mluvit na schůzce takzvané K9, tedy na jednání, jehož se zúčastní vždy tři zástupci každé strany. "Možná se dotkneme i těch nešťastných výroků pana premiéra ohledně zákoníku práce," poznamenal Gazdík. Podle Nečase je návrh zákoníku práce, který předkládá ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP O9), málo ambiciózní a je třeba o něm ještě jednat. 

Věci veřejné chtějí nastolit hlavně téma systému vzájemné komunikace. "Všichni máme malou černou krabičku, ta se jmenuje mobil, a řešíme to přes malou černou krabičku, a ne přes velikou černou krabici, která se jmenuje televize, a jiná média," podotkl John. 

Méně dramatická by měla být debata o případném koaličním kandidátovi na veřejného ochránce práv. "To je, myslím, asi nejjednodušší bod," uvedl John. Shodl se už podle svých slov s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem na tom, že nejlepším kandidátem bude bývalý ústavní soudce Pavel Varvařovský, kterého nominovala horní komora parlamentu na popud senátorek z klubů ODS a TOP 09 a Starostové. "Mandát z K9 asi bude mít dosti silný, a já doufám, že i (poslanecký) klub (VV) dá za pravdu mému tipu," dodal John. 

Nástupce Otakara Motejla ve funkci veřejného ochránce práv bude volit sněmovna, a to na mimořádné schůzi 7. září. Varvařovský má velkou šanci na zvolení, pokud ho v tajné volbě podpoří poslanci vládních stran, kteří v dolní komoře tvoří téměř ústavní většinu.

Zdroje: ČTK