Koloniální výstřelek Francie: Čím naštvala svůj zámořský departement?

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Vážení novináři, až na území Francouzské Guyany nekonzumujte nic nevařeného, neplavejte ve sladké vodě a vyvarujte se nechráněnému sexu. Takové pokyny dostal doprovod francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který s ním jede tento týden na návštěvu zámořského departementu Francie. Naštvaná Francouzská Guyana to označila za koloniální výstřelek. 

Macron (vpravo) a Rodolphe Alexandr (vlevo)

Macron (vpravo) a Rodolphe Alexandr (vlevo),zdroj: Profimedia.cz

Politici francouzského území v Jižní Americe uvedli, že je tato rada popisuje jako zaostalé a necivilizované - v podstatě stejně, jako francouzské impérium v 19. století líčilo "domorodce".

Starostové guyanských měst uvedli, že rady Elysejského paláce "jako ozvěna odrážejí dobu kolonialismu" a ničí snahy propagovat toto území jako turistickou oblast.

Gabriel Serville, poslanec francouzského parlamentu za Guyanu, dodal, že prezidentský úřad zobrazil departement, jako by "tam panovala středověká hygienická situace". "Když tyto rady čtete, snadno pochopíte, odkud pochází neustálé opovržení naším územím," dodal Serville.

Tento spor ještě zhoršil už tak dost citlivé vztahy mezi Paříží a jejími zámořskými územími, která jsou roztroušená po celém světě a jsou posledními zbytky francouzské říše.

Teoreticky mají všechna tato území stejná práva jako pevninská Francie. Jejich obyvatelé ale často tvrdí, že se s nimi v praxi zachází jako s občany druhé kategorie a jejich životní úroveň je podstatně nižší než úroveň Francouzů žijících v Paříži, Lyonu nebo Bordeaux.

Za těchto okolností představují doporučení Elysejského paláce novou rozbušku nespokojenosti, protože naznačují, že Paříž na obyvatele Francouzské Guyany stále pohlíží svrchu.

"Vyhněte se konzumaci vody z kohoutku, ledu, syrové zeleniny a nedostatečně uvařených ryb, vajec a masa," stojí v doporučení. "Koupat se ve sladké vodě musí být zakázáno během celého pobytu. Velmi často si myjte ruce a nedotýkejte se zvířat," radí krom jiného.

Dokument, který byl poslán v minulých dnech novinářům doprovázejícím Macrona na třídenní cestě, také radí těhotným ženám, aby se účasti raději vzdaly, protože je "Guyana v současnosti zasažená epidemií viru zika". A dodává: "Vzhledem k nedostatku vědeckých údajů se doporučuje nemít nechráněný pohlavní styk vzhledem k riziku nákazy tímto virem."

Oficiální činitelé Francouzské Guyany, která leží na severovýchodním pobřeží Jižní Ameriky, ihned poukázali na to, že dokument je stejně chybný jako urážlivý - konec epidemie viru zika byl oficiálně vyhlášen ke konci minulého roku.

Svaz starostů Guyany označil soubor doporučení za "urážku vmetenou obyvatelům Guyany". V prohlášení uvedl: "Žijeme snad v tak nebezpečném prostředí, že se novinářům radí, aby nepili stejnou vodu jako my? Žijeme v tak nebezpečném prostředí, že se nemohou koupat v našich potocích? A musí tak (Paříž) ničit všechny snahy našeho turistického průmyslu?"

"A co víc, přetrvávají snad mezi francouzskými pevninskými novináři a politiky praktiky jednodenních sexuálních aférek, že je třeba novináře varovat před nechráněným pohlavním stykem?" dodalo prohlášení svazu.

Není to poprvé, co se Macron dostal do potíží ohledně Guyany, pro kterou se mimo francouzské území používá přídomek "Francouzská", aby nedocházelo k záměně za Guyanu, jež bývala Britskou Guyanou. Během své letošní předvolební kampaně se Macron dočkal posměchu za to, že o Guyaně mluvil jako o "ostrovu".

Tagy: Francie zahraničí zahraniční politika francouzský prezident mezinárodní vztahy mezinárodní politika zajímavosti a kuriozity francouzská politika

Zdroje: ČTK,The Times