Kolik stojí práce ženy v domácnosti?

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Kolik stojí práce ženy v domácnosti? Tuto otázku si položil americký internetový server Salary, který zpovídal více než 6000 žen v domácnosti. Američanky uváděly, kolik času týdně loni věnovaly různým domácím pracím a činnostem. Z ankety pak vyplynulo, že matka v domácnosti stráví týdně prací pro domov a rodinu 94 hodin. Podle propočtů serveru Salary to v přepočtu odpovídá ročnímu příjmu 2,2 milionu Kč. To je tedy pěkné povolání!, napsal list Le Figaro.

Úklid jako přivýdělek

Úklid jako přivýdělek,zdroj: ThinkStock

Žena-matka v domácnosti pracuje 14 hodin týdně jako kuchařka. Průměrný hodinový příjem v této profesi je ve Spojených státech v přepočtu 267 Kč. Osm hodin týdně dělá taxikářku, kde je příjem téměř stejný jako v případě prvního zaměstnání. Týdně také působí 7,3 hodiny jako psycholožka a za to je průměrný hodinový příjem v přepočtu 751 Kč.

Jde samozřejmě o průměrné hodnoty, které si může každá žena v domácnosti přizpůsobit vlastní skutečnosti. Server Salary uvádí, že například žena v domácnosti v New Yorku, která má dvě děti ve věku tři a sedm let, by si ročně vydělala - kdyby byla její práce placena - 2,6 milionu Kč, tedy více než 200.000 Kč měsíčně!

Žena se dvěma stejně starými dětmi v Detroitu by si vydělala už poněkud méně: asi 2,3 milionu ročně, tedy asi 189.000 Kč měsíčně.

Salary přináší i jakousi kalkulačku, kde si každá žena může vypočítat, kolik by si vydělala, když uvede počet hodin strávených úklidem a údržbou domácnosti, vařením a péčí o děti. Částky, k nimž lze takto dojít, jsou pro ženu velmi povzbudivé.

Vzhledem k tomu, že v některých zemích již byla uzákoněna možnost rodičovské dovolené i pro otce, přináší americký server i propočet toho, jakou hodnotu má práce otce v domácnosti. Při dvou dětech ve věku tři a sedm let však otec rodiny zasvětí práci v domácnosti v průměru jen 55,7 hodiny týdně.

Jestliže například matka stráví 6,2 hodiny týdně praním a žehlením, otec věnuje této činnosti pouze tři hodiny. Je otázkou, zda tento rozdíl lze vysvětlit různou efektivností práce, anebo tím, že žena, ač pracuje, stejně po příchodu domů raději sama třeba vyžehlí.

"Tyto propočty nejsou nijak přísně vědecké, je to jen pro zábavu. Ale už třináct let po sobě se ze všech sil snažíme všem ukázat, jak důležitá je práce matky v domácnosti, když vypočítáváme, jak by byly ženy placeny, kdyby za svou namáhavou práci dostávaly peníze," uvádí server Salary.

Tagy: žena v domácnosti

Zdroje: ČTK