Kojenec a ostnatý drát. Jak vypadají nejlepší fotky roku?

GALERIE - Magazín autor: roj

V prestižní fotografické soutěži World Press Photo za rok 2015 uspěly snímky zachycující uprchlickou krizi hned v několika kategoriích, včetně fotografie roku. Tou se stal černobílý snímek Australana Warrena Richardsona zachycující emotivní detail syrského otce, jak pod ostnatým drátem na srbsko-maďarské hranici předává do rukou další osoby své dítě.

Vítězný snímek letošního ročníku soutěže World Press Photo a zároveň vítěz kategorie Aktualita. Autorem fotografie, na níž otec podává kojence pod ostnatým drátem na srbsko-maďarské hranici je Australan Warren Richardson

Vítězný snímek letošního ročníku soutěže World Press Photo a zároveň vítěz kategorie Aktualita. Autorem fotografie, na níž otec podává kojence pod ostnatým drátem na srbsko-maďarské hranici je Australan Warren Richardson,zdroj: World Press Photo

Richardson fotografii pořídil loni v srpnu u maďarské hraniční obce Röszke, kdy se skupina syrských uprchlíků pokoušela kryta večerní tmou překonat hlídanou hranici do Maďarska.

"Byl jsem s nimi asi čtyři hodiny, zatímco hráli s policií hru na kočku a myš a policisté proti nim použili pepřový sprej," popsal podle deníku The Guardian Richardson napjatou situaci.

V jednu chvíli podle něho začali Syřané utíkat směrem k plotu a rychle jím pronikat, takže prý musel okamžitě reagovat a doufat, že bude mít v tom přítmí štěstí. "Té noci byl úplněk, takže světlo na snímku je v podstatě měsíční svit," objasnil.

Podle předsedy poroty Francise Kohna se stala jeho momentka fotkou roku, neboť "je tak silná díky své jednoduchosti, zvláště díky symbolice ostnatého drátu". "Usoudili jsme, že (snímek) má téměř vše, aby byl silným vizuálním zpodobněním toho, co se děje s uprchlíky," řekl Kohn.

Letošní ročník má i českou stopu, byť ne autorskou. Mezi sportovními snímky zvítězila momentka zachycující pád českého lyžaře Ondřeje Banka.

Do 59. ročníku soutěže se přihlásilo celkem 5775 fotografů ze 128 zemí a porota vybírala nejlepší z 82 951 snímků.

Tagy: zahraničí World Press Photo fotografie umění a kultura média a internet

Zdroje: ČTK