Kohout na schůzce ministrů zahraničí: Věřím, že Ukrajina dostojí závazkům v oblasti lidských práv

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Český ministr zahraničí Jan Kohout věří, že Ukrajina dostojí svým závazkům v oblasti lidských práv a svobod. Šéf české diplomacie to prohlásil v projevu na dvoudenní schůzce ministrů zahraničí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která dnes začala v Kyjevě.

Jan Kohout

Jan Kohout,zdroj: Isifa.com

"Setkáváme se v době, která je pro našeho hostitele velmi turbulentní a plná výzev," řekl Kohout v úvodu. Setkání se koná v atmosféře demonstrací proti ukrajinské vládě, která se minulý měsíc rozhodla pozastavit integrační proces s Evropskou unií. V sobotu policie proti protestujícím tvrdě zakročila, kvůli čemuž si Ukrajina vysloužila kritiku Západu. 

Kohout v souvislosti s ukrajinskými událostmi připomněl Závěrečný akt Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě (KBSE). Právě tento dokument podepsaný v roce 1975 zakotvil principy OBSE, nástupnické organizace po KBSE. 

"Za těmito principy stojíme upřímně a bez předsudků. Věříme, že Ukrajina jako předsednická země OBSE dostojí své roli," dodal. Připomněl, že bezpečnost mezi členskými státy OBSE závisí velkou měrou na respektu k lidským právům a základním svobodám. "Právo na mírové shromažďování je jedním z těchto základních práv," řekl. 

Problematice lidských práv věnoval Kohout většinu svého projevu, ve kterém označil proces Helsinky Plus 40 jako zdroj nových impulsů pro práci OBSE. Tato iniciativa má u příležitosti čtyřicátého výročí Závěrečného aktu KBSE na zmíněný historický dokument navázat. "Bohužel, nedostatek politické vůle doposud brání plně využít možnosti OBSE," řekl. 

Proces Helsinky Plus 40 podle něj může být úspěšný jen tehdy, pokud se OBSE nebude vyhýbat klíčovým problémům, jako jsou rezoluce k vleklým konfliktům v Gruzii, Moldavsku a Náhorním Karabachu, oživení programů na kontrolu konvenčních zbraní a lepšímu uvádění závazků v oblasti lidských práv do praxe. 

Přizpůsobit OBSE současnému světu by podle Kohouta nemělo být interpretováno jako výzva ke zpochybňování výsledků, kterých organizace doposud dosáhla. Za prioritu nadále považuje udržení nezávislosti institucí OBSE. 

"Nesouhlasíme s pokusy některých zúčastněných států omezit jejich nezávislost, mandát, rozpočet či zpochybňování metodiky nezávislého pozorování voleb," řekl s tím, že tato témata se dostala do diskuze o iniciativě Helsinky Plus 40. 

Zároveň prohlásil, že Česká republika jako člen Koalice pro svobodu internetu usiluje o posílení ochrany novinářů. "Obzvláště v době, kdy jsme svědky vzrůstajících násilných útoků, zastrašování a pronásledování žurnalistů na území OBSE," vysvětlil český ministr zahraničí. 

V závěru Kohout připomněl, že OBSE je jedinečnou mezinárodní organizací díky svému konceptu bezpečnostních závazků. Oblast lidských práv pak označil za klíčovou. 

Tagy: Ukrajina lidská práva

Zdroje: ČTK