Kocourkovo ministrování? Jako na horské dráze

- Aktuality autor: Michal Polák

V souvislosti s odchodem Martina Kocourka z postu ministra průmyslu a obchodu zaznívá od zástupců tuzemské ekonomiky chvála, rozpačitost i kritika. Hospodářská komora hodnotí Kocourkovo 16měsíční působení v čele ministerstva pozitivně. Podle Svazu průmyslu a dopravy ČR však po něm zůstala rozpracována řada klíčových záležitostí.

Zástupci sektoru obnovitelných zdrojů a ekologové jsou kritičtí zejména k legislativním podmínkám, které Kocourek pro regulaci takzvaných zelených zdrojů prosadil.

"Byznys potřebuje stabilní politické prostředí, příliš časté změny nejsou příznivé pro komunikaci a je zde i obava narušení kontinuity. Nový ministr se bude muset seznámit se situací v resortu, se stavem rozpracovaných dokumentů a my ho budeme muset seznamovat s našimi stanovisky," uvedl mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Milan Mostýn.

Kocourek podle Mostýna opouští ministerstvo během jednání o aktualizaci Státní energetické koncepce a před implementací strategie konkurenceschopnosti. "Na stole leží i podklady pro exportní strategii, od které si slibujeme vyřešení přetrvávajícího problému koordinace odpovědných resortů a zefektivnění podpory exportu... Důležitou roli přikládáme MPO také při čerpání prostředků ze strukturálních fondů a při tvorbě kohezní politiky po roce 2013," dodal Mostýn.

Kužela Kocourka chválí

Podle prezidenta Hospodářské komory Petra Kužela Kocourek ve své funkci vnímal názory podnikatelů a snažil se pro ně snížit administrativní zátěž. Kužel také chválil strategii konkurenceschopnosti, kterou Kocourek prosadil jako důležitý plán vytvářející předpoklady pro budoucí rozvoj ČR. "Pan ministr také mnohé vykonal v podpoře prosazování českých firem na zahraničních trzích, ať již se jednalo o podnikatelské mise, účasti na veletrzích a výstavách v zahraničí či aktuálně o novou exportní strategii a redefinování rolí CzechInvestu a CzechTradu," poznamenal Kužel.

Méně lichotivá slova adresoval Kocourkovi Jan Rovenský z ekologické organizace Greenpeace ČR. "Ministr Kocourek byl nepochybně ministrem ČEZu - je docela symbolické, že svůj poslední den ve funkci ještě stihl protlačit sněmovnou návrh zákona sepsaný přímo zaměstnanci této firmy. Ten ČEZu garantuje dotace pro její severočeské tepelné elektrárny a současně blokuje další rozvoj čistých zdrojů energie," sdělil Rovenský v souvislosti se zákonem o podporovaných zdrojích energie. Norma soustřeďuje do jednoho předpisu podporu pro obnovitelné zdroje, druhotné zdroje a kombinovanou výrobu elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů. Velká část odborné veřejnosti má k němu výhrady hlavně kvůli omezení podpory obnovitelných zdrojů.

Nástupce čeká hodně práce

Podle Rovenského by měl Kocourkův nástupce prosadit Státní energetickou koncepci, která bude stavět na energetické účinnosti a obnovitelných zdrojích. "Nástupce by měl především přestřihnout nitky (či spíše lana), kterými velké energetické a těžební firmy ministerstvo fakticky ovládají," podotkl. Jako Kocourkova nástupce by si Rovenský představoval Bedřicha Moldana z TOP09 nebo Milana Šťovíčka z Věcí Veřejných. "Alespoň trochu by to vyvážilo destrukci, kterou páchá ODS na ministerstvu životního prostředí," dodal.

Podle předsedy představenstva České průmyslové fotovoltaické asociace Aleše Spáčila Kocourek ve vládě prosadil zastavení rozvoje obnovitelných zdrojů v tuzemsku na mnoho let dopředu. Chce, aby nový ministr vylepšil podmínky pro fotovoltaiku, která nyní zažívá útlum. "Zkrátka musí zabránit tomu, abychom se skutečně znovu ocitli ve 'století uhlí a páry'," dodal Spáčil.

Tagy: podnikatelé odchod Kocourek

Zdroje: ČTK