Kočí u soudu rozdává omluvy a popírá pomluvy

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Trestní senát zabývající se kauzou údajné korupce ve vládní straně Věci veřejné (VV) dnes znovu vyslechl poslankyni Kristýnu Kočí. Vrátil se k nahrávce nedávno zveřejněné VV, na které Kočí hovořila o přípravě vnitrostranického puče s ministrem pro místní rozvoj Kamilem Jankovským (VV).

Kočí se bývalému stranickému kolegovi omluvila, nenahrávala ho prý vědomě. S ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) prý nejednala o žádné nabídce, jak tvrdila na nahrávce pořízené podle ní v opilosti.
"Nikdy v životě jsem s Miroslavem Kalouskem nemluvila o žádné nabídce," uvedla dnes k části nahrávky, která se stala podnětem ke vzniku poslední vládní krize.

Kočí prý Kalouska potkala o pauze mezi koaličními jednáními. "Mezi řečí na chodbě mi řekl, že tohle už opravdu nejde, jestli v těch Věcech veřejných jsme opravdu všichni takoví debilové. A já jsem jenom pokrčila rameny. A Miroslav Kalousek mi říká:'No, na vás je také vidět, že se vám dvakrát nelíbí, že Věci veřejné takto fungují. Nechápu, jak někdo jako vy může být VV a proč nejdete k nám,'" řekla Kočí. Podle ní šlo o čistě společenské téma, nikoli o vážnou nabídku.

Čtěte také: Vládní spolupráce mezi ODS a VV je na spadnutí

Kočí to prý nebrala vážně, v autě, kde vznikla nahrávka, ale věc v opilosti nadsadila. Ve skutečnosti Kalouskova slova brala jako lichotku.

Před soudem mimo jiné uvedla, že jí Bárta prozradil jméno současného policejního prezidenta den před tím, než byl Petr Lessy na místo vybrán.

Poslanec Jaroslav Škárka, obžalovaný z přijetí úplatku, u soudu Kočí podpořil, když uvedl, že nahrávku zveřejnily VV účelově a pouze částečně. Ptal se, proč například VV nezveřejnily část záznamu, na kterém Bárta mluví o tom, že "umí Klause", tedy že má velmi dobré vztahy s prezidentem.

Bárta se zúčastnil pouze dopolední části jednání soudu, pak odešel do Strakovy akademie, kde spolu se stranickými kolegy jednal s premiérem Petrem Nečasem o podmínkách dalšího fungování kabinetu. Nahrávka byla jedním z důvodů, proč VV v úterý pohrozily odchodem z vlády. Premiér reagoval tím, že pokud se s nejmenším koaličním partnerem nedohodne do úterý, začne jednat o vypsání předčasných voleb. Tečku za vládní krizí plánuje Nečas udělat ve středu, v pátek by pak měl padnout rozsudek v kauze uplácení ve Věcech veřejných.

Psali jsme: Soud s Bártou a Škárkou začal výslechem Jurečka z ODS

Jako první dnes před Obvodní soud pro Prahu 5 předstoupil místopředseda plzeňské ODS Roman Jurečko. Odpovídal především na otázky ke svému vztahu k plzeňskému klubu VV. Uvedl, že byl standardní a stejný jako k organizacím jiných stran. Se Škárkou ho prý seznámil Bárta, kterého poznal přes lidi spojené s pražskou ODS ještě před tím, než se VV dostaly do sněmovny. Odmítl tvrzení poslance VV Michala Babáka, že měl být zapojen do puče uvnitř strany. Bárta ale tvrdí, že do loňské přípravy vnitrostranického převratu byl Jurečko zapojen, a to aktivně. Prý se ještě dříve zmiňoval některým sociálním demokratům, že se bude měnit vedení VV.

Bárta se podle obžaloby snažil uplatit Škárku a Kočí koncem loňského března. Kočí dal údajně půl milionu korun. Chtěl tak prý posílit svůj vliv ve straně a požadoval po Kočí, aby vedla poslance VV k loajalitě a kriticky proti němu nevystupovala. Škárkovi pak dal údajně 170.000 korun s tím, že za to má prosazovat jeho zájmy v plzeňské organizaci VV. 
Škárka podle obžaloby úplatek vzal a část použil. Oba muži obžalobu odmítli. Bárta tvrdí, že šlo jen o půjčky. Kočí se Škárkou prý lžou, snažili se ho svým nařčením zdiskreditovat a pokoušeli se o stranický puč. Škárka se zase hájí tím, že si peníze nechat nechtěl.

Tagy: soud omluva nahravka vv Kočí Jankovský

Zdroje: ČTK