Kobra, česká skupina pro boj proti daňové kriminalitě, vyšetřuje už 5 případů

- Aktuality autor: Petr Kubec

Speciální útvar české protikorupčí policie pro boj proti daňové kriminalitě a velkým daňovým únikům Kobra pracuje už na prvních pěti kauzách. Výše škody u těchto případů by mohla dosáhnout až jedné miliardy korun. První výsledky budou zveřejněny na konci léta. V týmu Kobry jsou odborníci z finanční správy, policie a celní správy.

Kobra Mosambická

Kobra Mosambická,zdroj: ThinkStock

"Jedná se o rozsáhlé karuselové podvody se specifickými komoditami," uvedl zástupce generálního ředitele finanční správy Jiří Žežulka. Karuselové podvody vznikají tak, že zboží zakoupené v jednom státě bez DPH je v jiném státě prodáno včetně DPH, aniž obchodník odvedl daň.

Kobra začala v Česku oficiálně fungovat v polovině června. Týmoví specialisté si mohou vyměňovat informace, vybírat kauzy, které bude Kobra řešit, i volit způsob jejich zveřejňování do médií. Tuzemská Kobra spadá pod útvar protikorupční policie. Ve skupině je stovka lidí, měla by se postupně rozšířit i do krajů. Český tým specialistů vznikl na základě zkušeností ze Slovenska, kde tým Kobra už pracuje. "Česká Kobra" se bude zabývat podvody se škodou přes 150 milionů korun.

Členové týmu mají podle Žežulky k dispozici například telefony vybavené speciálním softwarem, který zajišťuje bezpečnou komunikaci. "Jako vždy však ti, co páchají (trestnou činnost), mají daleko větší možnosti. My se musíme vždy držet v režimu našeho zákona, nemůžeme používat to, co naše protistrana používá zcela běžně," poznamenal.

V Pozlovicích se na dvoudenním jednání sešli zástupci jednotlivých orgánů. "Probírali jsme otázky spolupráce, nastavení kompetencí, dělali jsme i případové studie," uvedl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

V souvislosti s Kobrou by měla podle něj vzniknout síť specializovaných státních zástupců na daňovou kriminalitu. "Tým Kobra je dobré uskupení na operativní rozpracování věci, když se posouváme do fáze trestního řízení, nastupuje dozor státního zástupce. Je dobré, abychom měli specializované státní zástupce na dozor nad těmito kauzami," uvedl.

Tato síť by měla navázat na podobnou síť specialistů na zajišťování výnosů z trestné činnosti na státním zastupitelství. "Máme s tím dobré zkušenosti, za tři roky jsme zosminásobili zajištěné výnosy na 8,5 miliardy v minulém roce," podotkl Zeman. Specializovaní žalobci by měli působit u každého krajského a vrchního státního zastupitelství.

Pozornost by měla být podle Zemana zaměřena na podvody s DPH a sofistikovanější trestnou činnost a spolupráci se zahraničím. V budoucnu by mohly přijít i legislativní návrhy, například o zúžení povinnosti mlčenlivosti některých subjektů či znovuzavedení trestnosti přípravy daňového trestného činu.

Protikorupční policie loni prověřovala případy, při nichž měla na daních vzniknout škoda víc než 36 miliard korun, což byl meziroční nárůst o téměř 15 miliard korun. Podle zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu ze začátku února činily nedoplatky na daních v roce 2012 téměř 135 miliard korun.

Tagy: daně protikorupční policie

Zdroje: ČTK