Koaliční poslanci předložili zákon o protikomunistickém odboji

- Aktuality autor: red

Koaliční poslanci do sněmovny předložili návrh zákona o protikomunistickém odboji. Díky němu by aktivní účastníci třetího odboje měli získat postavení válečných veteránů.

Text zákona je totožný s normou, kterou předložil Senát v předvolebním pravicovém složení a po volbách s většinou levice ho stáhl zpět. Návrh zákona stále vzbuzuje rozporuplné reakce. Podporovala ho například Konfederace politických vězňů, naopak proti se postavila část historiků.

Poslanci koalice se rozhodli předložit normu znovu v původním senátním znění. Některé nedostatky chtějí podle předsedy klubu TOP 09 a STAN Petra Gazdíka opravit ve druhém čtení.

Nárok na osvědčení

Návrh zákona o třetím odboji počítá s tím, že bojovníci proti komunismu by měli mít podle míry svého zapojení nárok na osvědčení účastníka protikomunistického odboje nebo odporu. Osvědčení má vydávat ministerstvo obrany na základě kladného stanoviska Ústavu pro studium totalitních režimů. Účastníci třetího odboje by tak mohli získat postavení válečných veteránů, přestože nebojovali jako vojáci. Tím by jim vznikl nárok na některé nepeněžní výhody, například ve zdravotní péči. Součástí symbolického ocenění by byl i pamětní odznak.

Vládou i sněmovnou by norma měla projít bez problémů. Koalice si totiž původní senátní předlohu vzala za svou. Na odpor zřejmě narazí v Senátu, kde vládne ČSSD. Případné veto horní komory by ale sněmovna měla s většinou 118 koaličních poslanců přehlasovat.

Původní návrh byl podle historiků krajně nedomyšlený

Stažení původní předlohy odůvodňovali senátoři ČSSD a KDU-ČSL především analýzou některých historiků. Ti označili návrh za krajně nedomyšlený. Hrozí podle nich, že kvůli mlhavým a sporným kritériím nebudou o přidělených osvědčeních rozhodovat skutečné zásluhy, ale libovůle zmocněných státních úředníků.

Senátoři ODS a TOP 09 nicméně označili stažení normy za ostudné, arogantní a bezprecedentní. Také Konfederace politických vězňů rozhodnutí Senátu odsoudila. Zákon o třetím odboji by podle ní potvrdil, že zde existoval "mravně opodstatněný protikomunistický odboj jako projev nesouhlasu demokraticky smýšlejících občanů, kteří se takto podle svého svědomí postavili proti zlu".

Tagy: sněmovna zákon

Zdroje: ČTK