Koaliční lídři se o vládě nedohodli. Budou ale dál jednat

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Čtvrteční jednání koaličních lídrů o personálních změnách ve vládě skončilo bez výsledku. Místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek řekl, že vyjednávači si sdělili svá stanoviska a diskusi přerušili, aby návrhy projednali ve vedení svých stran.

Sejít by se měli znovu o víkendu, podle neoficiálních informací v neděli večer. 

Občanští demokraté podle dostupných informací na schůzce podel předpokladů nabídli Věcem veřejným funkci předsedy legislativní rady vlády. Nejmenší vládní strana to ale zatím odmítá a žádá odchod ministra obrany Alexandra Vondry a ministra zemědělství Ivana Fuksy (oba ODS). Jejich odchod byl totiž podle VV součástí dubnové dohody, po níž opustil ministerstvo vnitra předseda VV Radek John

Bárta chtěl odejít dřív. Aby stihl divadlo?

Muž, označovaný za neformálního lídra VV, tedy Vít Bárta chtěl podle neoficiálních informací z koaliční schůzky odejít tak, aby stihl večerní divadelní představení. Při rychlém odchodu ze Strakovy akademie ale tyto informace novinářům nepotvrdil. 

Premiér a předseda ODS Petr Nečas dopoledne uvedl, že pokládá za logické, aby člověk nominovaný VV opět usedl do křesla vicepremiéra pro boj s korupcí. John, který v této nové funkci krátce působil, ji ale označil za vyprázdněnou. Strana podle něj má nárok na znovuobsazení ministerstva vnitra, které po Johnovi v dubnu přebral někdejší elitní policista Jan Kubice, protože Nečas nesplnil svůj tehdejší slib výrazně personálně obměnit vládu. 

Věci veřejné v dubnu žádaly odchod Vondry, Fuksy a Kalouska. ODS ani TOP 09 ale nepřipouštějí možnost, že by měl některý z jejich ministrů odejít, přestože Vondra kvůli kauze Promopro už dal před několika týdny funkci k dispozici - teď se k tomu ale nevyjadřuje.

Tagy: koalice ODS vv návrhy top

Zdroje: ČTK