Koaliční jednání pražské TOP 09 a ČSSD začne příští týden

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Plnohodnotná jednání o případném společném vládnutí pražské TOP 09 a ČSSD začnou až příští týden. Dnes vpodvečer se na tom shodli předsedové zastupitelských klubů pražské TOP 09 a ČSSD Jiří Vávra a Miroslav Poche. Strany si chtějí vyjasnit, jaké resorty by případně chtěly ve vedení města ovládat. Diskutovat se bude také o poměru sil v jedenáctičlenné radě.

Magistrát hl. m. Prahy.

Magistrát hl. m. Prahy.,zdroj: starysmichov.cz

Další informační schůzka bude už v pátek. Žádná závažná rozhodnutí by na ní ale padnout neměla. "Všichni potřebujeme nejprve vstřebat dnešní události," uvedl Vávra. Podobně se vyjádřil i Poche.

Pražské zastupitelstvo dnes odvolalo primátora Bohuslava Svobodu (ODS), ve funcích skončili také všichni zbylí radní za ODS. Vláda ODS v Praze tak po dvaadvaceti letech skončila. Hlasování o odvolání ustálo šest radních za TOP 09. Podle Vávry takový počet radních stačí pro udržení běžného chodu města. Přesto by chtěl, aby byla situace vyřešena nejpozději do dvou týdnů. Mimořádné zastupitelstvo, na němž by se mělo o nových radních hlasovat, se sejde 6. června. 

Několik variant

Poche i Vávra shodně tvrdí, že ani jedna ze stran zatím nepřišla s jednoznačnými požadavky. To prý bude předmětem jednání v příštím týdnu. "Zatím máme několik variant, určitě budeme žádat primátora a zhruba sedm křesel v radě," uvedl Vávra po dnešním jednání s předsedou klubu ČSSD. O rozdělení kompetencí ale podle něj zatím nediskutovali. "Měli jsme neformální schůzku u piva, další bude zítra (v pátek), o prioritách začneme jednat příští týden," potvrdil Poche. 

Vávra přitom nevyloučil ani další jednání s ODS. "Třeba někdo z modrých dostane rozum," uvedl na dotaz. Zastupitelů za TOP 09 je v třiašedesátičlenném sboru 26. Pro ovládnutí většiny tak potřebuje TOP 09 minimálně dalších šest hlasů. Občanských demokratů bylo před dnešní rezignací Ivana Vinše a Bohumila Zoufalíka na členství ve straně 20, ČSSD má 14 zastupitelů, komunisté, se kterými ale TOP 09 jednat nechce, mají v zastupitelstvu tři hlasy. 

Při výčtu pravděpodobných variant se mluví o menšinové vládě TOP 09 s podporou ČSSD a o barevné koalici založené na podpoře přeběhlíků.

Tagy: ODS prázdniny TOP 09

Zdroje: ČTK