Koalice zveřejnila kandidáty na ministry, jména nepřekvapila

- Aktuality autor: Jakub Konečný

ČSSD, ANO a KDU-ČSL zveřejnily kandidáty na ministry. Žádné jméno nebylo překvapením. Podle předsedy sociální demokracie a předpokládaného předsedy nové vlády Bohuslava Sobotky by měl prezident Miloš Zeman neprodleně konat podle ústavy a jmenovat premiéra. Měl by také respektovat návrhy na obsazení ministerstev. Sobotka chce s podepsanou koaliční smlouvou jít za prezidentem. Termín schůzky se Zemanem se dojednává, uvedl.

Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka,zdroj: isifa/MAFRA/Tomáš Krist

"Podle našeho názoru by prezident nyní měl neprodleně konat podle ústavy, vzhledem k tomu, že na půdě Poslanecké sněmovny je připravena příznivá situace k tomu, aby zde vznikla stabilní koaliční vláda," řekl na tiskové konferenci po podpisu koaliční smlouvy Sobotka.

Spekuluje se o tom, že prezident Zeman by mohl mít problémy se jmenováním některých kandidátů. Již dříve řekl, že by měl například potíž jmenovat do čela ministerstva obrany herce a diplomata Martina Stropnického (ANO). Lídr hnutí Andrej Babiš se dnes kandidáta zastal. Podle něj je v EU pouze jeden ministr obrany, který má zkušenosti s armádou. "Myslím si, že s problematikou je obeznámen dostatečně, aby tenhle resort zvládnul," řekl novinářům Babiš.

Stejně tak lídr hnutí ANO odmítl kritiku ekologických organizací, které se stavějí proti jmenování šéfa dozorčí rady chemičky Lovochemie Richarda Brabce ministrem životního prostředí. "Já jsem překvapen, že vlastně už dopředu se tady inscenuje nějaký scénář, kde by pan Brabec měl tuhle pozici zneužívat. A rozhodně to jako odmítáme," řekl Babiš.

Podle předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka se společný koaliční program poměrně povedl. "Bude důležité, abychom ho dokázali realizovat a abychom na něj našli dostatečné množství finančních prostředků," dodal Bělobrádek.

Kandidátem ČSSD na premiéra je předseda strany Sobotka. Ministerstvo zahraničí by měl obsadit Lubomír Zaorálek, ministrem vnitra by se měl stát Milan Chovanec. Na ministerstvo zdravotnictví strana navrhuje Svatopluka Němečka, kandidátem na ministra práce je Petr Krčál a na ministra průmyslu Jan Mládek. Podle sociálních demokratů by se ministrem školství měl stát Marcel Chládek a ministrem pro lidská práva a rovné příležitosti Jiří Dienstbier, o němž se spekulovalo také jako o možném kandidátovi do Evropského parlamentu.

Hnutí ANO navrhlo do čela ministerstva dopravy Antonína Prachaře. Ministrem obrany by se měl stát Stropnický a na ministra životního prostředí navrhlo Brabce. Lidovci budou mít ministra zemědělství Mariana Jurečku, ministra kultury Daniela Hermana a ministra bez portfeje pro vědu a inovace, kterým se stane předseda KDU-ČSL Bělobrádek.

Tagy: koalice koaliční smlouva

Zdroje: ČTK