Koalice zažívá další krizi, K9 ji neprohloubila ani nevyřešila

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Jednání koaličních špiček ve formátu K9 ve středu večer skončilo. Politici před novináře nepřišli, vládní mluvčí Jan Osúch pouze oznámil, že se dohodli na pravidelných schůzkách každý týden. Situaci kolem odchodu Radka Johna z vlády koaliční lídři nevyřešili.

Koaliční lídři se sešli na jednání ve formátu K9. O Johnovi a jeho kroku podle účastníků jednání ale příliš nemluvili. Dohodli se na pravidelných schůzkách každý týden. Příští středu mají jednat o reformě zdravotnictví, problematice třetího odboje, akciích na doručitele a garancích pro boj s korupcí. 

Podle vyjednavačky za Věci veřejné a šéfky poslaneckého klubu strany Karolíny Peake se VV chtějí dál bavit o garancích, které by jim zaručily plnění vládní protikorupční strategie. Odchod Johna se zdá být hotovou věcí. Ze schůzky koaličních lídrů ale nevyplynulo, zda již Nečasovi předal svou rezignaci. 

John ohlásil demisi po mimořádném jednání poslaneckého klubu VV. Uvedl, že VV při dubnové vládní krizi ustoupily v zájmu uklidnění situace a očekávaly, že vláda bude pracovat na reformách, že přijdou personální změny v kabinetu podle principu presumpce viny a vznikne protikorupční úřad s nezávislým týmem. "Avšak to se neděje, reformy se neprojednávají, K9 se neschází, personální změny jsou v nedohlednu," zdůraznil předseda VV. 

Nečas rezignaci Johna zatím nedostal

Nečase jeho krok překvapil, John mu prý nic neavizoval a nejprve věc oznámil médiím. "Oficiální rezignaci v písemné podobě jsem zatím nedostal," řekl premiér před jednáním K9. 

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil situaci za vážnou, doufá v kompromis při ústupcích ODS i VV. Na adresu VV podotkl, že netuší, k čemu se odhodlají, někdy prý pro něho nejsou vypočitatelné. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek poznamenal, že v nynější situaci se "evidentně jedná o interpersonální spor" mezi Nečasem a Johnem, ne o spor ideový. 

Prezidentu Klausovi vysvětloval John svůj krok asi půl hodiny. Klaus před schůzkou na Hradě řekl, že vláda je nyní křehké sdružení a je zneklidňující, pokud z ní vypadne jakýkoliv kamínek. Po narychlo svolané schůzce se ani jeden z politiků k obsahu nevyjádřil. 

Johnovo ohlášení demise vyvolalo i změnu v nejmenší vládní straně. Její faktický lídr Vít Bárta oznámil, že nebude kandidovat na předsedu VV a podpořil Johna, kolem kterého se má nyní strana semknout. VV ale zdůrazňují, že z koalice neodcházejí. Podpora jejich 21 poslanců vládě je klíčová. Ve vládě za VV zůstávají ministr školství Josef Dobeš a ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. 

Sobotka: Má vláda ještě perspektivu?

Věci veřejné očekávají, že Nečas provede ve vládě změny, které avizoval minulý měsíc. Jména sice dnes nepadla, ale při dubnové vládní krizi žádaly odchod ministrů financí Miroslava Kalouska (TOP 09), zemědělství Ivana Fuksy a obrany Alexandra Vondry (oba ODS). 

Tehdejší krize vyústila i ve vytvoření zvláštního postu pro Johna, který odešel z čela ministerstva vnitra. Mezi spolupracovníky chtěl svého tehdejšího náměstka Michala Moroze a exšéfa Státního fondu životního prostředí Libora Michálka, jenž upozornil na údajnou korupci ve fondu. Nečas odmítal Moroze a zpochybňoval Michálkovy schopnosti. 

Opozice opět volá po konci koaličního kabinetu. Nečas by se měl podle předsedy opoziční ČSSD Bohuslava Sobotky zamyslet nad tím, zda má vláda ještě nějakou perspektivu.

Tagy: koalice K9

Zdroje: ČTK