Koalice urovnává vztahy, Nečas vede obranu a Picek je zpět

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Vládní strany se pokouší urovnat vztahy po zatím poslední roztržce v koalici, k níž došlo po čtvrtečním odvolání předsedkyně LIDEM Karolíny Peake z čela ministerstva obrany a hrozbě liberálních demokratů odchodem z kabinetu. ODS deklaruje chuť pokračovat ve vládní spolupráci tří stran. LIDEM chtějí o dalším fungování koalice jednat, pokud budou znát všechny podmínky spolupráce. V pokračování současného kabinetu věří šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. Opozice ale volá po předčasných volbách. 

Václav Klaus s Petrem Nečasem

Václav Klaus s Petrem Nečasem,zdroj: Mediafax

Prezident Václav Klaus dnes také pověřil předsedu vlády Petra Nečase dočasným řízením obrany a premiér vzápětí vrátil do funkce prvního náměstka Vlastimila Picka, kterého Peake minulý týden odvolala. 

Vedení ODS dnes vyjádřilo souhlas s tím, že předseda vlády Peake z čela obrany sesadil. Občanští demokraté zároveň deklarovali zájem vládnout i nadále s oběma zbývajícími koaličními partnery. "Jsme připraveni o pokračování tohoto koaličního projektu jednat," řekl Nečas. Vyjednávání o budoucnosti koalice chce ODS vyvolat po vánočních svátcích. 

Peake je ublížená a nechápe, co se děje

"Pokud s námi chce ODS mluvit, tak pouze za podmínky, že se tentokrát dozvíme opravdu celou představu o spolupráci, nikoli jen tu půlku, která se zrovna hodí panu premiérovi do krámu," reagovala Peake. Po čtvrtečním jednání předsednictva LIDEM přitom uvedla, že si prý neumí představit nic, co by mohlo zvrátit rozhodnutí strany opustit vládu a odejít do opozice. Připustila však, že strana si nepřeje předčasné volby. 

Šéf TOP 09 Schwarzenberg uvedl, že by bylo dobré, kdyby koaliční spolupráce tří stran i nadále pokračovala. Pokud by liberální demokraté z vlády odešli, TOP 09 by podle něj nepokračovala v menšinovém kabinetu s ODS. 

Opozice chce hlasování o důvěře

Opoziční ČSSD vyzvala Nečase, aby požádal Sněmovnu kvůli "krizi ve vládní koalici" o vyslovení důvěry kabinetu. Pokud to ministerský předseda neudělá, sociální demokraté podnítí hlasování o nedůvěře vládě. ČSSD zároveň nabídla vládním ODS a TOP 09, stejně jako opoziční KSČM jednání o rozpuštění Sněmovny a o nových volbách. Komunisté volají po demisi kabinetu a rovněž po předčasných volbách, které by měly být podle jejich předsedy Vojtěcha Filipa "v nejkratším možném termínu". Věci veřejné pak chtějí o možnosti vyvolání hlasování o nedůvěře vládě jednat s dalšími politickými uskupeními. Nečasův kabinet nechtějí podporovat, zdůraznil předseda VV Radek John

Premiér poté, co ho Klaus pověřil řízením ministerstva obrany, odpoledne opětovně jmenoval do funkce prvního náměstka bývalého náčelníka generálního štábu Picka, kterého Peake odvolala po svém nástupu do čela silového resortu. Jeho konec ve funkci kritizoval Nečas i levicová opozice ve Sněmovně. Pozastavoval se nad ním i Klaus

Peake ve čtvrtek odvolal z funkce ministryně obrany prezident na návrh Nečase. Premiér uvedl, že důvodem odvolání byla ztráta důvěry ve vicepremiérku. Nový šéf obrany podle něj měl hlavně pokračovat v kursu, který v čele ministerstva nastavil předchozí ministr Alexandr Vondra (ODS). Obrana je podle Nečase stabilizovaný resort a Peake ho svými personálními kroky mohla ohrozit. 

Předsednictvo LIDEM v odvetě vyzvalo své ministry, aby se k 10. lednu vzdali vládních postů. Peake poté oznámila, že strana míří do opozice. Předčasné volby ale liberální demokraté nechtějí, připustila.

Tagy: koalice

Zdroje: ČTK