Koalice se nedohodla, strany si vzaly time-out na vnitřní jednání

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Řešení vládní krize odložili lídři koalice na pondělí. Po dvouhodinové schůzce v Kramářově vile premiér Petr Nečas uvedl, že k dohodě je ještě kus cesty. Pokud má vláda pokračovat, bude muset navíc projít nějakou formou hlasování o důvěře ve sněmovně.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Všechny strany vládní koalice si vzaly čas na to, aby projednaly varianty řešení vládní krize na stranických grémiích. Podle Nečase je na stole sedm variant budoucí podoby koaliční spolupráce. Dál se počítá s personálními změnami. Do pondělka se podle premiéra mohou objevit ještě nová řešení. 

Kalousek: Personální změny se nemůžou týkat TOP 09

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek opět zopakoval, že by se personální změny ve vládě neměly týkat TOP 09. Dál se podle místopředsedkyně VV Kateřiny Klasnové hovoří o nahrazení Radka Johna na ministerstvu vnitra nestraníkem i o výměně ministra školství Josefa Dobeše (VV). 

Pro Kalouskovu stranu je zásadní prosazování vládního programového prohlášení a stabilizace veřejných rozpočtů. "Dokud je naděje, že toto programové prohlášení by mohlo být naplněno, tak stojí za to o to usilovat," dodal. 

Nečas: Od prezidenta čekám postup podle ústavy

Šéfka sněmovní frakce VV Karolína Peake řekla, že klub nejmenší vládní strany se sejde v pátek dopoledne, koaliční zasedání se pak má uskutečnit v pondělí večer. Před schůzkou předsedové koaličních stran ujistili prezidenta Václava Klause na Hradě, že chtějí pokračovat v dosavadním modelu spolupráce. 

Podle Nečase ODS přestavila varianty, které budou diskutovány. S prezidentem Klausem se nebavili o demisi Víta Bárty ani požadovaných odvoláních Johna a Dobeše. Zopakoval, že od hlavy státu čeká postup podle ústavy. Ta prezidentovi nedává jinou možnost než návrhy na odvolání ministrů přijmout, neuvádí však, do kdy tak musí učinit.

Tagy: Vláda koalice krize

Zdroje: ČTK