Koalice mění kurz i reformu, DPH na 17,5 procentech od roku 2013

- Aktuality autor: Jakub Procházka

AKTUALIZOVÁNO. Vládní koalice ustoupila z původních představ o sjednocení sazeb daně z přidané hodnoty a proces sjednocování protáhla o rok. Na čtvrtečním jednání se špičky koalice dohodly, že od 1. ledna 2012 bude snížená sazba DPH ještě rok existovat ve výši 14 procent.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Základní sazba zůstane ve výši 20 procent, od 1. ledna 2013 se všechny sazby bez výjimek sjednotí na 17,5 procenta. Vláda navíc spojí hlasování ve sněmovně o důchodové reformě s hlasováním o důvěře, uvedl po jednání K9 premiér Petr Nečas (ODS). 

Premiér také uvedl, že po jednání koaliční devítky už vláda nebude nadále prosazovat snížení odvodů na sociální pojištění. Podoba návrhu dobrovolného spoření občanů v penzijních fondech zůstává. 

Cestou maximálního zjednodušení

"My jsme v rámci dohody šli cestou maximálního zjednodušení," podotkl Nečas. Komodity, které jsou dnes ve snížené sazbě 10 procent, zůstanou v sazbě 14 procent v roce 2012. Příjmy v tomto roce by po zvýšení měly stoupnout o 26 či 27 miliard korun, po sjednocení v roce 2013 na 17,5 procenta odhadl premiér výnos ještě o čtyři miliardy vyšší. Původní plán počítal se zvýšením výnosů o 58 miliard. Započítáno do toho bylo i 20 miliard za snížené odvody na sociální pojištění.

Původní návrh koaličních stran počítal se sjednocením DPH na dvaceti procentech s výjimkou některých základních potravin. Proti tomu se zvedla vlna kritiky zleva a zprava. Silná slova nezněla jen z řad opozice, ale také do prezidenta Václava Klause či představitelů Hospodářské komory. Vláda nakonec ustoupila.

Teď jednání s ČSSD

Nečas prohlásil, že pro plán z minulého týdne byly připraveny hlasovat pouze dvě strany vládní koalice, s výhradami přišly Věci veřejné. Jejich předseda Radek John slíbil, že další návrhy na změny už strana nepřinese. 

Nyní chce o návrhu vláda jednat se sociálními demokraty. "To nebylo možné před dosažením dohody uvnitř koalice," zdůraznil Nečas s tím, že bude "obrovský prostor" pro seznámení opozice s návrhy vlády. Přesné dopady nově stanoveného plánu nyní vypočítají ministerstva financí a práce a sociálních věcí. Znovu se koaliční lídři nad návrhem sejdou příští týden. 

Zaorálek: Velký pokrok nevidíme

Lubomír Zaorálek řekl, že ČSSD je připravena o návrhu jednat. Velký pokrok v novém vládním záměru ale nevidí. Sociálním demokratům podle Zaorálka vadí spojování penzijní reformy s daňovou. Nelíbí se jim, že vládní záměr neobsahuje žádné výjimky nižší DPH třeba na potraviny, léky či knihy. "Pozitivní je jeden prvek, že sjednocení daně nemá nastat v letošním roce," poznamenal místopředseda ČSSD. 

Mrzí ho, že koalice nepřišla s tím, že by se reformy schvalovaly ústavní většinou. K získání potřebné podpory by tak vláda potřebovala i hlasy opozice, s níž by se musela dohodnout. Zaorálek řekl, že pokud projdou "nepřijatelné kroky", ČSSD by znovu sníženou sazbu DPH zavedla. O vládním modelu bude v pátek jednat její stínová vláda. 

Návrh novely zákona o změnách DPH chce mít vláda schválený sněmovnou v červnu. V jednom materiálu mají být obě připravované novinky, tedy zvýšení snížené sazby pro rok 2012 i sjednocení sazeb pro rok následující.

Příjmy stoupnou o více než 25 miliard

Příjmy systému v roce 2012 by po zvýšení snížené sazby DPH měly stoupnout o 26 či 27 miliard korun. Po sjednocení v roce 2013 na 17,5 procenta odhadl premiér výnos zhruba o čtyři miliardy nižší než v roce 2012. 

Původní plán počítal se zvýšením výnosů o 58 miliard korun. Započítáno do toho bylo i 20 miliard za snížené odvody na sociální pojištění. Další úspory vidí Nečas v tom, že při nižším navýšení daně nebude třeba valorizovat důchody v předpokládané míře a stát nevydá tolik, kolik předpokládal, ani na kompenzace rodinám. 

Bárta: Zavázali jsme se víc šetřit

Podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) se plánovaná sleva na dani za dítě přizpůsobí propočtům dopadů nové výše DPH na rodiny. Původně to bylo 250 korun, podle Kalouska by to mohla být zhruba polovina. Nečas odhaduje, že by to mohlo být méně než sto korun. S kompenzacemi počítá Drábek vždy k 1. lednu standardním způsobem. 

Drábek uvedl, že výběr DPH nepokryje veškeré náklady, což prý zejména v oblasti snížení vedlejších nákladů na práci nepovažuje za šťastné. "Takové opatření mělo podle mého názoru šanci významně posílit konkurenceschopnost české ekonomiky," sdělil. 

Jak zdůraznil významný politik Věcí veřejných a ministr dopravy Vít Bárta, vláda se čtvrtečním rozhodnutím zavázala víc šetřit. "Úkol to bude ne banální, ale ne nezvládnutelný," uvedl Nečas.

Tagy: Vláda koalice dph reforma

Zdroje: ČTK