Knihkupci vyhlašují den bez DPH. Chtějí snížení daně na knihy

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Jeden den bez DPH vyhlásil na 23. duben Svaz českých knihkupců a nakladatelů. V den, na který připadá Světový den knihy a autorských práv, svaz vyzývá knihkupce, aby nakupujícím dali slevu 15 procent na všechny knihy. Právě patnáctiprocentní daň z přidané hodnoty se nyní na knihy vztahuje a svaz knihkupců chce i touto akcí apelovat na politiky, aby daň snížili.

Knihkupectví (ilustrační foto)

Knihkupectví (ilustrační foto),zdroj: Getty Images

Svaz na svém webu uvádí, že všem ústavním činitelům pošle pozvánku na akci s odůvodněním, proč si knihy nižší DPH zaslouží. Organizátoři kampaně prý z praktických důvodů zvolili model, kdy slevu dává ze svého koncový prodejce - knihkupec. Distribuce a nakladatelé kampaň financují, přihlásili se již velké firmy jako Neoluxor, Knihcentrum, Kosmas, Euromedia Group, Albatros Media, Fragment či Mladá fronta, uvádí svaz.

Jeho zástupci se domnívají, že postupné zvýšení DPH z původních pěti procent až na současnou mez přineslo v případě knih i tisku jen nepatrné finance do státního rozpočtu, avšak za cenu dlouhodobých ztrát na poli vzdělanosti a kultury. Podmínky pro vydávání knih v ČR se podle odborníků staly téměř nejhoršími nejen v Evropské unii, ale i ve srovnání s ostatním světem.

Snížení DPH na knihy slibovaly před volbami mimo jiné sociální demokraté i KDU-ČSL. Vláda vzešlá z voleb má tento závazek v koaliční smlouvě. "V žádném případě se nejedná o nepromyšlený krok, protože Evropská unie vytvoření třetí sazby DPH na vybrané položky do výše nejméně pět procent ponechává na rozhodnutí jednotlivých členských zemí. Teprve požadavek na ještě nižší sazbu, například nulovou, by podléhal schválení Bruselu," uvedl již tehdy předseda svazu Martin Vopěnka.

Podle něj z edičních plánů nakladatelství často mizí tituly náročné na přípravu, investice a návratnost, "které v plné míře naplňují poslání knihy jakožto jedinečného nosiče myšlenek, názorů, historické paměti i uměleckého vyjádření".

Tagy: knihy knihkupectví prodej knih

Zdroje: ČTK