Kněz kryl ostatní kněží při zneužívání dětí. Dostal šestiletý trest

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Katolický kněz William Lynn, který utajoval zneužívání dětí, jehož se dopouštěli další kněží ve filadelfské arcidiecézi, stráví nejméně tři roky ve vězení. Rozhodl o tom dnes soud ve Filadelfii, který jednašedesátiletého muže odsoudil k šesti letům vězení s možností být pro dobré chování propuštěn nejdříve po odpykání poloviny trestu.

Lynn je prvním knězem, který byl usvědčen z utajování sexuálního obtěžování dětí v rámci skandálu, jenž otřásl katolickou církví v USA. Soudkyně Teresa Sarminaová řekla, že duchovní chránil "zrůdy v kněžském rouše, kteří zneužívali děti, aby zničili jejich duši".

Lynn byl tajemníkem filadelfské arcidiecéze, která patří k největším v USA. V letech 1992 až 2004 měl na starosti rozmísťování kněží a vyšetřování stížností na sexuální obtěžování dětí ze strany kněží. Byl obviněn, že tyto stížnosti tajil a že transfery problémových kněží do nic netušících farností kryl údajnými zdravotními důvody.

Seznam obviněných kněží se nakonec našel

"Moc dobře jste věděl, co je správné, monsignore Lynne, ale volil jste zlo," řekla Sarminaová. Žaloba požadovala nejvyšší možný trest sedmi let, který by zaručoval, že obžalovaný stráví ve vězení přinejmenším tři a půl roku.

Lynn pracoval pro dlouholetého filadelfského arcibiskupa, kardinála Anthonyho Bevilacqu. Pro porotu bylo klíčové Lynnovo svědectví, podle něhož se řídil kardinálovými příkazy vysvětlovat přesuny kněží jen zdravotními důvody, a ne obviněními ze sexuálního zneužívání. Bevilacqua také nařídil zničit seznam obviněných kněží, i když jeden se nakonec našel v sejfu arcidiecéze.

Tagy: vězení děti zneužívání kněz

Zdroje: ČTK