Kňažko varoval, že Ficova vláda chce monopolizovat stát

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Slovenský herec a prezidentský kandidát Milan Kňažko v Bratislavě obvinil vládu premiéra Roberta Fica z pokusu o ovládnutí státu. "Jsme svědky toho, že si jedna politická strana upevňuje moc a hodlá ovládnout všechny státní instituce," prohlásil politik, který se jako jeden z 15 kandidátů hodlá v březnu ucházet o nejvyšší post. Favoritem voleb je Fico.

Milan Kňažko

Milan Kňažko,zdroj: Profimedia.cz

Politické skandály a arogance moci vyvolávají ve Slovácích pocit hněvu a samotné slovo politik se pomalu stává nadávkou, řekl Kňažko. Hlava státu by podle něj měla aktivně využívat své pravomoci.

Nyní osmašedesátiletý Kňažko byl během sametové revoluce v roce 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických shromážděních v Bratislavě. Následně vstoupil do politiky, kterou poté po více než deseti letech opustil. Do klání o prezidentský úřad vstoupil s heslem "Znovu jde o hodně".

Podle Kňažka je nezbytná větší transparentnost politických rozhodnutí. Příkladem je povinné zveřejňování smluv uzavíraných státními institucemi, které zavedla bývalá vláda pravého středu premiérky Ivety Radičové. "Současná vláda se k principu otevřenosti a transparentnosti nehlásí," prohlásil.

Kňažko se v projevu postavil proti zvyšování daní a podpořil účast Slovenska v zahraničních vojenských misích, jejichž cílem je posílení demokracie a boj proti terorismu. Slovensko by se podle něj mělo v zahraniční politice zaměřit na posílení lidských práv ve světě i s ohledem na to, že země má zkušenosti s komunistickým režimem.

Podle politologů by Kňažko mohl v prezidentských volbách těžit ze své popularity. Z průzkumů veřejného mínění vyplývá, že do druhého rozhodujícího kola voleb by měl bez problémů postoupit Fico a některý z dalších kandidátů. Jeho jméno si sociologové zatím netroufají odhadnout.

Kňažko původně předpokládal, že svou kandidaturu podpoří podpisy 15.000 voličů, jak vyžaduje zákon. Získat je ale nestihl, a tak nakonec využil druhou možnost danou ústavou: jeho kandidaturu podpořilo 15 poslanců parlamentu.

Tagy: Slovensko prezidentský kandidát

Zdroje: ČTK