Kmotrovská ODS v Praze 4: Zrušení organizace je spiknutím neúspěšných

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Zrušení oblastní organizace ODS v Praze 4 je podle jejího dosavadního předsedy Pavla Caldra spiknutím neúspěšných a odplatou za její kritiku šéfa strany a premiéra Petra Nečase. Caldr to dnes řekl novinářům. Výkonná rada ODS ve čtvrtek zrušila kromě Prahy 4 také ODS v Praze 12 a Praze-západ. 

"Je to likvidace vnitrostranických oponentů. Kritizovali jsme vedení strany za několikeré prohrané volby," řekl novinářům Caldr. Podle něj je ODS v Praze 4 na rozdíl od celorepublikové organizace ve volbách dlouhodobě úspěšná. Dodal, že vedení ODS se snaží udržet si své pozice navzdory volebním prohrám. 

ODS neuspěla v podzimních krajských ani senátních volbách, kandidát občanských demokratů na prezidenta Přemysl Sobotka skončil v lednových volbách předposlední. 

Výkonná rada zrušení oblastních organizací zdůvodňovala především netransparentním náborem nových členů. Primátor a předseda pražské ODS Bohuslav Svoboda ve čtvrtek řekl, že zrušené organizace svými kroky stranu poškozovaly. Připomněl například podzimní změny ve vedení ODS v Praze 4 krátce před senátními volbami a nedávnou volbu šéfa místního sdružení v Nuslích, na kterou si někteří místní členové stěžovali. 

"Nejsme velrybáři. Za poslední rok jsme přijali 17 členů," řekl Caldr. Organizace měla podle něj před rozpuštěním asi 500 členů. 

Občanští demokraté z Prahy 4 se chtějí proti rozhodnutí bránit. Podle Caldra zřejmě nejprve požádají výkonnou radu o vysvětlení a obrátí se na smírčí výbor.

Tagy: ODS Praha 4 krize v ODS

Zdroje: ČTK