Klidně jdi z vlády, kníže! Nás vydírat nebudeš. Poslanci ODS soptí

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Výroky ministra zahraničí Karla Schwarzenberga o tom, že se nebude podílet na vládě, která by vedla Českou republiku mimo hlavní proud evropské integrace, dnes rozvířily českou politickou scénu. Schwarzenberga kvůli tomu kritizoval prezident Václav Klaus i představitelé ODS. Ti dokonce vyjádřili obavy, že se TOP 09 připravuje na odchod z vlády a "proevropské" spojenectví s ČSSD.

Ministerstvo zahraničí nicméně některé výroky Schwarzenberga uvedené v LN popřelo. Poslední návrh smlouvy, o němž se dnes jednalo v Bruselu, je podle MZV mnohem příznivější pro ČR, rozhodnutí o připojení k dohodě ale bude záviset na konečném textu. "Schwarzenberg nikdy neřekl, že by 'vláda měla bez jakýchkoli podmínek vstoupit do nové rozpočtové a hospodářské unie a vzdala se suverenity nad státním rozpočtem'," uvedlo MZV.

Schwarzenberg podle LN tlačí na to, aby se ČR k chystané unijní dohodě o fiskální odpovědnosti připojila. "Nebudu sedět ve vládě, která povede Českou republiku mimo hlavní proud evropské integrace," uvedl ministr zahraničí a předseda TOP 09 podle LN.

Klausův mandát končí v březnu 2013

"Jako prezident republiky se nemohu smiřovat s tím, aby jedna politická strana dvakrát za den a půl vyhrožovala odchodem z koalice za prvé, jestli nebudou církevní restituce, za druhé, jestli nebude podepsána ta evropská smlouva, prostě takhle se politika vést nedá, já myslím, že je třeba už to straně TOP 09 a zejména panu Schwarzenbergovi říci velmi jasně," uvedl dnes Klaus v odpovědi na otázku Radiožurnálu.

Klaus dlouhodobě tvrdí, že další integrace EU nic pozitivního nepřináší a ČR by se neměla takových dohod účastnit. Prezident podle LN poslal premiéru Petru Nečasovi dopis, ve kterém mu oznámil, že novou smlouvu o rozpočtové odpovědnosti nepodepíše. Potvrdil to i mluvčí Klause Radim Ochvat. Podle Schwarzenberga ale může případný podpis přijít na řadu ve chvíli, kdy už Klaus v úřadu nebude. "Podívejte, než to celé dojede, tak už tam nemusí být, ten rok pokročí. To si umím představit," řekl Aktuálně.cz ministr zahraničí. Klausův mandát končí v březnu 2013. Spory mezi Klausem a Schwarzenbergem o českou zahraniční politiku se vyhrotily už ve druhé polovině loňského roku.

Bytostný zájem republiky

Schwarzenbergovo vyjádření k unijní dohodě o rozpočtové odpovědnosti dnes kritizoval i předseda europoslanců ODS Jan Zahradil. Schwarzenbergova slova podle něj potvrzují podezření, že "TOP 09 hledá záminku, jak tuto vládu shodit a začít budovat takzvané proevropské spojenectví s ČSSD" uvedl Zahradil v tiskovém prohlášení. Takové signály má podle něj ODS už delší dobu.

"Silné výroky předsedy TOP 09 ve chvíli, kdy žádná dohoda není na stole, proto oprávněně budí otázku, zda TOP 09 chce skutečně mířit do tvrdého jádra Evropské unie, nebo k předčasným volbám na podzim," uvedl předseda výboru pro evropské záležitosti za ODS Jan Bauer.

Místopředsedkyně Senátu za ČSSD Alena Gajdůšková naopak Schwarzenberga podpořila. "Jsem velice ráda, že se z vládních řad objevila z dlouhodobého hlediska pro Českou republiku a české občany racionální pozice ve vztahu k Evropské unii. Být v hlavním proudu evropské integrace je bytostným zájmem České republiky a to nejen z ekonomického hlediska," komentovala Schwarzenbergovo vyjádření. Klaus by podle ní neměl vyhrožovat nepodepsáním smlouvy při její ratifikaci v parlamentu a držet se dřívějšího verdiktu Ústavního soudu, podle nějž v takové situaci nemůže smlouvu odsouhlasenou parlamentem blokovat.

Text se neustále mění

Také lidovecký europoslanec Jan Březina se za Schwarzenberga postavil. "Prezident Klaus je tím posledním, kdo má morální právo být rozladěn vládním sporem okolo smlouvy o rozpočtové unii a kárat ministra Schwarzenberga za to, jak dělá politiku. Jestliže prezident Klaus dopředu vyhlašuje, že smlouvu nepodepíše, je to naopak on, kdo dělá politiku tím nejhorším a nejvíce nezodpovědným způsobem," uvedl Březina.

Podle Zahradila je naopak klíčové, aby smlouva platila jen pro členy eurozóny a aby se o členství České republiky v eurozóně rozhodlo v referendu. Nečas zatím definitivní stanovisko k unijní dohodě neoznámil. Zdůrazňuje, že její text se neustále mění.

Představitelé ODS žádají, aby o přistoupení ke smlouvě vláda rozhodovala na základě znalosti všech faktů a jejích dopadů, a nikoliv pod tlakem uměle vyvolané hrozby české izolace v EU.

Čtěte dále: Souboj titánu: Schwarzenberg a Klaus se přou o nové rozpočtové unii

Tagy: Vláda schwarzenberg odchod

Zdroje: ČTK