Kleslová couvla před Babišem. V ČEZu skončí už na konci září

- Aktuality autor: pal

Místopředsedkyni hnutí ANO a starostce Prahy 10 Radmile Kleslové skončí smlouva s firmou ČEZ už na konci září. O ukončení spolupráce požádala už dřív. Kleslová původně chtěla svou smlouvu s firmou ČEZ skončit až na konci roku. Přitom šéf hnutí Andrej Babiš po ní chtěl, aby smlouvu ukončila okamžitě. 

Radmile Kleslové skončí smlouva s ČEZem až na konci září

Radmile Kleslové skončí smlouva s ČEZem až na konci září,zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

 "Společnost ČEZ dnes obdržela od paní Kleslové žádost o ukončení dlouhodobé spolupráce s její advokátní kanceláří, a to v co nejbližším možném termínu. Žádost paní Kleslové je datována 4. září a dnes jsme se domluvili, že skončí na konci tohoto měsíce," sdělil mluvčí ČEZ.

Advokátní kancelář Kleslové podle něj pracovala pro ČEZ od roku 2000. "Spolupráce spočívala zejména v monitoringu a analýze legislativy," doplnil.

Kleslová se diví, proč její smlouva s ČEZem vzbudila rozruch

Kleslová nejprve říkala, že spolupráci ukončí až k závěru roku, kdy měla smlouva vypršet. "Vůbec nechápu rozruch kolem mojí smlouvy. Všichni o ní 15 let vědí. Osobně nepovažuji za žádný střet zájmů, pokud politik je odborník a pracuje ve svém oboru," řekla před několika dny České televizi.

Na spolupráci političky se státní firmou upozornil člen dozorčí rady ČEZ a bývalý náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht. "Od představenstva jsme si vyžádali, aby nám vyčlenili veškeré materiály, které se této smlouvy týkají," řekl minulý týden po jednání rady její předseda Václav Pačes.

Opozice smlouvu stále kritizuje

Opozice Kleslovou kritizovala za střet zájmů. Předseda ANO a ministr financí Babiš nejprve po zveřejnění informací o spolupráci Kleslové s ČEZ prohlásil, že nevidí důvod, aby záležitost se smlouvou řešil.

"Je to otázka ČEZ. Pokud ČEZ ji potřebuje, tak ať ji má, pokud ji nepotřebuje, tak ať ji zruší," uvedl. Později Babiš Kleslovou vyzval, aby smlouvu ukončila okamžitě.

V rozhovoru pro Hospodářské noviny šéf ANO řekl, že mu jednání Kleslové vadí. Uvedl, že bylo proti principům hnutí, když Kleslová obnovovala smlouvy s ČEZ v době, kdy už kandidovala na místopředsedkyni ANO.

"Paní Kleslová tam měla smlouvu od roku 2000, a když vstoupila do politiky, měla by ji okamžitě ukončit," prohlásil Babiš.

Kleslová nepotvrdila výše odměn

Kleslová ani představitelé ČEZ nepotvrdili informace médií o výši měsíčních odměn pro advokátní kancelář Kleslové.

"To zjistíme z materiálů od představenstva. Není to tak, že by automaticky dostávala 100 tisíc po celou dobu, částky byly různé. Ale kolik to bylo, se teprve dozvíme," řekl minulý týden předseda dozorčí rady ČEZ Pačes.

Mezi poslední témata, jimž se Kleslová věnovala, podle něj patřila například konzultace v souvislosti s přijetím nového energetického zákona.

Tagy: Česko domácí ANO 2011 Skupina ČEZ praha 10

Zdroje: ČTK