KLDR třetím dnem po sobě pálí rakety do Japonského moře

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 20. 5. 2013 13:45) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Severní Korea dnes třetí den po sobě vypálila ze svého východního pobřeží raketu krátkého doletu. Jako v předešlých případech střela dopadla do Japonského moře. Informovala o tom jihokorejská agentura Jonhap s odvoláním na jihokorejské ministerstvo obrany. 

Rakety KLDR

Rakety KLDR,zdroj: almanar.com.lb

"Severní Korea opět vypálila střelu krátkého doletu. Pravděpodobně se jedná o typ KN-02," sdělil agentuře Jonhap hned po prvním výstřelu nejmenovaný představitel jihokorejského obranného resortu. "Bedlivě sledujeme pohyby severokorejské armády pro případ dalších odpalů," dodal. 

Později ministerstvo zachytilo ještě odpal další střely, od soboty již šesté. V sobotu KLDR vystřelila tři rakety, v neděli jednu a dnes dvě. Raketa KN-02 má údajně dolet kolem 120 kilometrů.

Severokorejský Výbor pro mírové sjednocení vlasti dnes sdělil, že Pchjongjang podnikl v sobotu a v neděli pokusné odpaly raket v rámci vojenského cvičení, jehož cílem je posílit odstrašující prostředky proti "americkým a jihokorejským plánům na jaderné útoky vůči KLDR".

Podle analytiků jsou odpaly raket krátkého doletu buď součástí snahy KLDR zlepšit kvalitu raket a zvýšit jejich dolet, nebo pokusem upoutat americkou a jihokorejskou pozornost v klidnějším období po zvýšení napětí na Korejském poloostrově, které následovalo po únorové severokorejské jaderné zkoušce.

KLDR v uplynulých měsících zasypávala Jižní Koreu a Spojené státy hrozbami nukleárního či raketového útoku. Ke svému východnímu pobřeží také přesunula rakety Musudan o odhadovaném dostřelu až 4000 kilometrů. Nakonec je ale neodpálila.

Tagy: rakety KLDR

Zdroje: ČTK