KLDR rozzuřil londýnský kadeřník, který zesměšnil účes vůdce Kima

- Aktuality autor: Alina Holušová

Londýnský kadeřník použil portrét Kim Čong-una na reklamní plakát, který severokorejskému vůdci příliš nelichotil. Velvyslanectví KLDR v Británii to pobouřilo, přitom prakticky bezdůvodně. Kimův sestřih patří zcela objektivně do kategorie estetického pekla a navíc je Kim diktátor. 

Severokorejský diktátor Kim Čong-un

Severokorejský diktátor Kim Čong-un,zdroj: Isifa.com

Diplomaté dokonce vyrazili do salónu, aby se domluvili na odstranění plakátu. Kadeřník je nicméně odpálkoval s tím, že Londýn není Pchjongjang, a obrátil se na policii.

"Nepovedl se vám dnes účes? Nabízíme patnáctiprocentní slevu na sestřih všem pánům po celý duben od úterka do čtvrtka," stojí na poutači podniku M&M Hair Academy, na němž Kim s pěšinkou uprostřed hlavy salutuje.

Kim s kulatým obličejem nosí specifický účes s vysoko vyholenými vlasy a čupřinou na temeni. V březnu se ve světových sdělovacích prostředcích objevila zpráva, že severokorejské úřady vyzvaly občany, aby změnili svůj střih podle Kimova příkladu. Účes prý ale populární není a připomíná lidem čínské pašeráky. Radio Free Asia se později snažilo zprávu korigovat s tím, že se výzva týkala jenom studentů.

Šéf londýnského salonu Karim Nabbach sdělil stanici BBC, že ukázal Severokorejcům, kteří se objevili dva dny po vyvěšení poutače, dveře. Na policii se obrátil nejen on, ale také velvyslanectví KLDR, a policejní zástupce pak sdělil, že policisté si vyslechli obě strany a neshledali porušení zákona.

Nabbach si prý neuvědomil, že severokorejské velvyslanectví je deset minut pěšky od podniku. Severokorejcům prý řekl: "Podívejte se, tady není Severní Korea, to je Anglie. My žijeme v demokracii a já z vás nemám strach. Odejděte z mého salonu."

Od té doby prý podnik neměl žádný problém. Nabbach přiznal, že reklama byla trochu troufalá, ale když nic jiného, vyvolala prý aspoň zájem. "Mnoho našich pravidelných zákazníků to pobavilo. Lidé se zastavují a přicházejí pogratulovat. Zvýšilo to trochu klientelu," řekl Nabbach.

Tagy: účes Londýn Velká Británie diplomacie Severní Korea kadernictvi KLDR Kim Čong-un kadeřník

Zdroje: ČTK