KLDR předala ostatky padlých amerických vojáků, Trump Kimovi poděkoval

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Severní Korea v pátek předala americké straně část ostatků amerických vojáků, kteří na Korejském poloostrově padli za války v letech 1950-1953. Americký prezident Donald Trump událost označil za skvělý moment pro rodiny pozůstalých a na twitteru vůdci KLDR Kim Čong-unovi poděkoval. Pchjongjang plní slib, který Kim dal Trumpovi v červnu na summitu v Singapuru.

Převoz ostatků ze Severní do Jižní Koreje

Převoz ostatků ze Severní do Jižní Koreje,zdroj: Profimedia.cz

"Po tolika letech to bude pro mnoho rodin skvělý moment," napsal Trump s tím, že ostatky budou brzy dopraveny do USA. "Děkuji, Kim Čong-une," dodal.

Ještě před Trumpovým tweetem vydal prohlášení Bílý dům, ve kterém ocenil postup Pchjongjangu. "Postup Severní Koreje a proces pozitivní změny nás povzbudil," uvedl Trumpův úřad.

Severokorejská státní agentura KCNA mezitím oznámila, že Kim se ve vlasti sešel s veterány bojů a při této příležitosti uctil památku padlých Severokorejců a také Číňanů, kteří po jejich boku bojovali.

Letoun amerických ozbrojených sil, který podle zprávy jihokorejské agentury Jonhap odstartoval z jihokorejské letecké základny, ostatky převezl z KLDR na základnu Osan jižně od Soulu.

Podle válečných historiků jsou na území KLDR ostatky celkem asi 5300 amerických vojáků. Jihokorejské zdroje uvádějí, že dnes jich bylo ze severu převezeno 55.

Vojáci ve slavnostních uniformách a v bílých rukavicích z letounu po přistání na základně Osan vynesli 55 malých rakví, které byly zakryté vlajkami OSN. Formální ceremoniál návratu se na letecké základně Osan uskuteční 1. srpna, poté rakve americká armáda opět naloží do letadla a přepraví na Havaj, kde budou ostatky prověřeny.

Za korejské války padlo celkem asi 36 tisíc Američanů. Dalších 7 tisíc bylo vyhlášeno za nezvěstné a předpokládá se, že jejich ostatky jsou v KLDR. Zatím poslední předání ostatků se uskutečnilo v roce 2007, kdy jich bylo ze Severní Koreje převezeno šest.

Tagy: zahraničí KLDR Spojené státy Korejská válka války a ozbrojené konflikty diktatury a neliberální demokracie

Zdroje: ČTK