KLDR označila ´jadernou politiku´ USA za nepřátelskou

- Aktuality autor: red

Severní Korea v pátek kritizovala jadernou politiku amerického prezidenta Baracka Obamy a označila ji za "nepřátelskou".

Pchjongjang rovněž prohlásil, že bude pokračovat v budování a rozšiřování svého jaderného arzenálu, uvedla oficiální severokorejská agentura KCNA. 

"Dokud bude trvat americká jaderná hrozba, bude (Severní Korea) vyrábět a modernizovat různé typy jaderných zbraní jako nezbytnou výstrahu," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí. 

V rámci nové jaderné strategie se Obamova administrativa v úterý zavázala, že nikdy nepoužije jadernou zbraň proti nejaderným státům, které dodržují Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (NPT). Doktrína nicméně počítá s výjimkami vůči státům, jako je Írán či Severní Korea, které dohody o nešíření jaderných zbraní odmítají. 

"To dokazuje, že současná politika Spojených států (vůči Severní Koreji) není v ničem odlišná od nepřátelské politiky sledované Bushovou administrativou," oznámil Pchjongjang. 

Severní Korea si rovněž postěžovala, že nová americká strategie "ochladila obtížně dosaženou atmosféru" pro jednání o jejím jaderném programu za účasti šesti států - Severní a Jižní Koreje, USA, Číny, Japonska a Ruska. Pchjongjang však jednání opustil již v dubnu minulého roku.

Tagy: USA obama KLDR

Zdroje: ČTK