KLDR kvůli zapomenuté Bibli nepustí domů amerického turistu

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Počet Američanů zadržovaných na území Severní Koreji stoupl na tři. V polovině května tamní úřady zatkly dalšího amerického občana, který se chystal odletět do vlasti. Podle severokorejských úřadů je zadržený Američan vyšetřován pro porušení vízových podmínek. Japonská agentura Kjódó ale napsala, že turista byl zatčen, protože nechal v hotelu bibli. 

"Americký občan Jeffrey Edward Fowle přicestoval do Severní Koreje 29. dubna a během pobytu porušil severokorejské zákony. Byl vzat do vazby v souvislosti s aktivitami nepřátelskými vůči KLDR. Jeho jednání bylo neslučitelné s chováním turisty," konstatovala severokorejská oficiální tisková agentura KCNA bez dalších podrobností. 

Od dubna KLDR zadržuje 24letého Američana Matthewa Todda Millera, který přijel do Severní Koreje na soukromou cestu zorganizovanou americkou firmou. Tisková agentura KCNA uvedla, že Miller roztrhal při vstupu do země svá turistická víza a prohlásil, že chce v KLDR požádat o azyl. 

Severokorejské úřady rovněž od roku 2012 zadržují amerického misionáře korejského původu Kennetha Baea. Ten byl za údajné podvracení státu odsouzen na 15 let nápravných prací. 

KLDR používá zadržované Američany při vyjednávání s USA. V uplynulých letech si takto Pchjongjang vynutil návštěvu vysokých amerických představitelů, včetně bývalého prezidenta Billa Clintona, kteří přicestovali do Severní Koreje vyjednat propuštění vězňů ze Spojených států. 

Severní Korea opakovaně obviňuje Washington, že se snaží svrhnout komunistický režim v zemi. Napětí mezi oběma zeměmi panuje také kvůli severokorejskému jadernému a raketovému programu. 

Spojené státy nemají diplomatické vztahy s KLDR a zájmy amerických občanů se řeší přes švédské velvyslanectví Pchjongjangu.

Tagy: američan zadržení Severní Korea turista

Zdroje: ČTK